Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

W dniach 23–26 maja 2019 r. obywatele Unii Europejskiej wybiorą następny Parlament Europejski. To czas, by pokazać, że Twój głos też się liczy. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z informacjami...

Czytaj całość »

GALERIE FOTO

Obraz 4875

Uważam, że...

W polskiej polityce agresja przekracza granice

– Zostałem posłem w 1989 roku. Sprawowałem mandat w polskim Sejmie przez 20 lat i powiem szczerze, że w 2009 z chęcią odszedłem z Sejmu do Parlamentu Europejskiego, dlatego, że obserwowałem przez te lata zjawiska, które mnie niepokoiły: obniżanie się jakości polskiej czołówki politycznej i absolutny wzrost agresji w kontaktach wzajemnych. Uważam, że agresja teraz przekracza wszelkie granice.

W mojej ocenie w unijnych instytucjach agresywne wystąpienia zdarzają się incydentalnie. W Parlamencie Europejskim nie ma takiej atmosfery niechęci i agresji, jaką się obserwuje w polityce polskiej.

W polskiej polityce rywal polityczny to nie przeciwnik, ale wróg i najlepiej go zdeptać. Pan Paweł Adamowicz, zamordowany prezydent Gdańska, też takie momenty przeżywał i nie udawajmy, że tego nie było.

Janusz Zemke

19 stycznia 2019 r.

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 3910

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Skutki represyjnej ustawy

– Zachęcam do przeczytania artykułu w "Gazecie Wyborczej" "Anatomia represji, bezprawia i niesprawiedliwości – do czego prowadzi polityka nienawiści" Tomasza Piechowicza z 25 stycznia 2019 r.

Autor opisuje mechanizm działania rządzącej władzy, która pozbawiła świadczeń emerytalnych tysiące ludzi. Czytamy m.in.:
(...) To smutne i tragiczne, jak łatwo było, manipulując opinią publiczną, np.: epatując wysokością generalskich emerytur, stosując bezczelne insynuacje o oprawcach oraz ich nienależnych przywilejach (przy zupełnej bierności większości polityków i wolnych mediów), pozbawić kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy Policji i innych służb III RP konstytucyjnych praw, w tym również możliwości ich dochodzenia przed wolnym, niezawisłym sądem w sporze z coraz bardziej autorytarną władzą.

W moim przypadku Instytut Pamięci Narodowej twierdzi, że tylko realizuje zapisy tej represyjnej ustawy, bez analizy zakresu czynności wykonywanych przez poszczególnych funkcjonariuszy, jednoznacznie deklarując, że władczą decyzję w tej sprawie podejmuje Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, który ze swej strony stoi na stanowisku, że jest związany informacją IPN i w ogóle jej nie weryfikuje. Oba organy odsyłają po merytoryczne rozstrzygnięcie „co do istoty sprawy” do sądu, a ten przez ponad rok uchyla się od odpowiedzialności oraz oceny materiału dowodowego nawet w tak absurdalnej sprawie jak moja, zasłaniając się koniecznością zajęcia stanowiska przez ”fasadowy” Trybunał Konstytucyjny, który też nie zamierza tego robić. I „koło się zamyka”. (...)"

Czytaj cały artykuł TUTAJ

(Dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke, 26 stycznia 2019 r.)

***

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 2602

Licznik odwiedzin

13213716
Obecnie stronę przegląda
147 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • Zapraszamy seniorów z Kujaw i Pomorza na bezpłatne kursy komputerowe "Komputer oknem na świat". Zgłoszenia przyjmują biura poselskie w Bydgoszczy (tel. 737 48 75 71), Inowrocławiu (tel. 737 48 75 71), Grudziądzu (tel. 736 83 29 30), Toruniu (737 48 75 71), Włocławku (736 83 29 28 ) oraz Piotrkowie Kujawskim (tel. 604 43 83 72).

Komunikaty

* 20 marca 2019 r. o godz. 21,00 wyruszy z Bydgoszczy do Brukseli kolejna 56-osobowa grupa mieszkańców regionu, zaproszonych przez posła Janusza Zemke na kilkudniowy pobyt w Belgii. Od 2009 roku w Brukseli lub w Strasburgu na tego typu wyjazdach studyjnych lub jednodniowych pobytach przejazdowych przebywało prawie 5,5 tysiąca osób.

* 20 marca 2019 r. od godz. 16,oo poseł Janusz Zemke gościł wśród słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy. Wygłosił wykład o europejskiej polityce bezpieczeństwa i obrony. Przypomnijmy, iż w październiku 2018 r. poseł wyróżniony został przez słuchaczy statuetką "Przyjacielowi KUTW".

* 19 marca 2019 r. troje europosłów z S&D – Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka oraz Janusz Zemke – wystosowało pisma do przewodniczących KE J.C. Junckera i F. Timmermansa, informując o braku odpowiedzi na swoje wystąpienia do komisarz V. Jourovej, czytaj więcej... w "Poradniku dla emerytów..."

* 18 marca 2019 r. zapraszamy do wysłuchania audycji "Rozmowa dnia" już na internetowej antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Redaktor Marcin Kupczyk zaprosił do programu posła Janusza Zemke.

* Od 18 do 22 marca 2019 r. w Brukseli posłowie pracować będą na posiedzeniach komisji parlamentarnych i grup politycznych. Zobacz szczegółowy plan obrad TUTAJ

* Od 11 do 14 marca 2019 r. trwały w Strasburgu obrady plenarne Parlamentu Europejskiego. Wśród tematów debata o cyberbezpieczeństwie oraz o przyszłości Europy z premierem Słowacji Peterem Pellegrinim. Poseł Janusz Zemke zabierał głos w dwóch sprawach, czytaj więcej... Inne tematy TUTAJ

* 12 marca 2019 r. zapraszamy do wysłuchania audycji w programie III Polskiego Radia "Puls Europy", w której o godz. 17,45 gościł ze studia w Strasburgu poseł Janusz Zemke. O polityce obronnej w Unii Europejskiej i NATO redaktor Beata Michniewicz rozmawiała także z Witoldem Waszczykowskim w Warszawie.

* 12 marca 2019 r. warto kupić papierowe wydanie "Gazety Pomorskiej", w której zamieszczono obszerny wywiad z posłem Januszem Zemke (b. sekretarzem stanu w MON w latach 2001-2005) na temat 20. rocznicy przyjęcia Polski do NATO, czytaj więcej...

* 8 marca 2019 r. o godz. 14,oo Zarząd Powiatowy SLD w Toruniu zorganizował pod pomnikiem Mikołaja Kopernika konferencję prasową. Uczestniczący w niej poseł Janusz Zemke mówił m.in. o dążeniu lewicy do rozszerzania praw kobiet, skutkach brexitu, a potem wręczał toruniankom kwiaty z okazji Dnia Kobiet.

* 8 marca 2019 r. poseł Janusz Zemke był gościem specjalnym tradycyjnego już 8. spotkania Pań z Inowrocławia i okolic z okazji Ich święta. W sali Młodzieżowego Domu Kultury, organizator - inowrocławski Sojusz Lewicy Demokratycznej przygotował wiele atrakcji, które umiliły obchody tegorocznego Międzynarodowego Dnia Kobiet.

* 8 marca 2019 r. o godz. 19,oo w "Rozmowie dnia"  TVP Bydgoszcz, redaktor Grażyna Rakowicz pytała posła Janusza Zemke, sekretarza stanu MON w latach 2201-2005, czy fakt wstąpienia Polski 20 lat temu do NATO otworzył nowy etap w historii wojska polskiego? Co Polska wnosi do NATO? Jaka przyszłość rysuje się przed NATO?

* 8 marca 2019 r. o godz. 19,30 odbyło się spotkanie otwarte posła Janusza Zemke z mieszkańcami Szubina, sala Motelu TRAMP przy ul. Jana Pawła II 40.

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Brexit wymyślili populiści

– W przekazie medialnym rządu Mateusza Morawieckiego słychać wyraźnie tezę, że „brexit – to uzasadniony bunt przeciwko unijnej biurokracji”.
Absolutnie się z tym nie zgadzam.

Brexitu nie wymyśliła Unia Europejska, ale brytyjscy populiści, którzy mamili ludzi mówiąc, iż jak Wielka Brytania wyjdzie z UE, to ludziom będzie się żyło lepiej. Dzisiaj się okazuje, iż według wszelkich danych będzie znacznie gorzej.

Brexit to nauczka, jak ostrożnie należy używać populistycznych haseł, ponieważ na końcu może przyjść do zapłacenia bardzo wysoki rachunek.

Janusz Zemke

Warszawa,
19 marca 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1253

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 4862

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

21 Marca 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą: Filemon, Lubomir i Mikołaj
Do końca roku zostało
285 dni.

Ostatnia aktualizacja

0


Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Interpelacja nr 27813 do MSWiA i odpowiedź min. J. Zielińskiego

27.11.2018 - 4.01.2019 Interpelacja nr 27813 do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie obniżenia świadczeń emerytalno-rentowych osobom uznanym za służące na rzecz totalitarnego państwa.


Zgłaszający
: Marek Wójcik

Data wpływu: 20-11-2018

Szanowny Panie Ministrze!
W dniu 1 października br. minął dokładnie rok od wejścia w życie nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin z dnia 16 grudnia 2016 r. w ramach, której obniżono świadczenia emerytalno-rentowe wszystkim osobom, które uznano za służące na rzecz totalitarnego państwa.

W związku z powyższym zwracam się do pana Ministra z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Ilu osobom, które pracowały lub służyły w instytucjach i formacjach wskazanych w art. 13b ww. ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, a którym obecnie są wypłacane emerytury i renty obniżono te świadczenia zgodnie z uchwalonymi zmianami (z podziałem na wskazane w ustawie instytucje i formacje)?

2. Ilu osobom, które pracowały lub służyły w instytucjach i formacjach wskazanych w art. 13b ww. ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, a którym obecnie są wypłacane emerytury i renty podwyższono te świadczenia zgodnie z uchwalonymi zmianami (z podziałem na wskazane w ustawie instytucje i formacje)?

3. Ilu słuchaczom lub studentom szkół wskazanych w art. 13b ww. ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, a którym obecnie są wypłacane emerytury i renty obniżono te świadczenia zgodnie z uchwalonymi zmianami?

4. Ile osób przedstawiło dowody, że przed rokiem 1990, bez wiedzy przełożonych, podjęła współpracę i czynnie wspierała osoby lub organizacje działające na rzecz niepodległości państwa polskiego?

5. Ile osób pobierających świadczenia emerytalne i rentowe, w wyniku uchwalonych zmian zostało zweryfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej i jakie podjęto decyzje w stosunku do tych osób?

6. Ile osób odwołało się do sądów w związku z podjęciem wobec nich decyzji o obniżeniu świadczenia emerytalnego lub rentowego?

7. Wobec ilu osób Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję o odstąpieniu od obniżenia świadczeń emerytalnych i rentowych?

8. Ile osób odwołało się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku z podjęciem wobec nich decyzji o obniżeniu świadczenia emerytalnego lub rentowego? Proszę o wskazanie uzasadnień decyzji pozytywnych i odmownych.

Z poważaniem

Marek Wójcik
Poseł na Sejm RP

***

Odpowiedź na interpelację nr 27813

w sprawie obniżenia świadczeń emerytalno-rentowych osobom uznanym za służące na rzecz totalitarnego państwa

Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński

Warszawa, 20-12-2018

Szanowny Panie Marszałku,
w odpowiedzi na interpelację numer 27813 Posła na Sejm RP Pana Marka Wójcika w sprawie obniżenia świadczeń emerytalno-rentowych osobom uznanym za służące na rzecz totalitarnego państwa uprzejmie informuję, że realizując postanowienia ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. poz. 2270), zwanej dalej ustawą dezubekizacyjną, na podstawie otrzymanych Informacji o przebiegu służby z Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (ZER MSWiA) wydał 56 544 decyzje o ponownym ustaleniu wysokości emerytury, renty inwalidzkiej lub renty rodzinnej, które objęły 38 331 osób[1]. Od ww. decyzji odwołania do sądu złożyło 22 510 świadczeniobiorców. Wszystkie odwołania, złożone za pośrednictwem organu emerytalnego, zostały do dnia 15 września 2018 r. przekazane do Sądu Okręgowego w Warszawie XIII Wydziału Ubezpieczeń Społecznych.

W wyniku zmian wprowadzonych ustawą dezubekizacyjną, na podstawie decyzji Dyrektora ZER MSWiA o ponownym ustaleniu wysokości świadczeń, osobom, które pełniły służbę na rzecz totalitarnego państwa w instytucjach i formacjach wymienionych w art. 13b ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2018 r. poz. 132, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, wypłacono łącznie 33 997 zweryfikowanych świadczeń.

Dodatkowo uprzejmie wyjaśniam, że organ emerytalny wypłacił osobom, które pełniły służbę na rzecz totalitarnego państwa, łącznie 76 świadczeń podwyższonych w następstwie zmian wprowadzonych ustawą dezubekizacyjną. Ponadto należy wskazać, że zgodnie z art. 13a ust. 4 ustawy informacja o przebiegu służby zawiera dane osobowe funkcjonariusza, wskazanie okresów służby na rzecz totalitarnego państwa oraz informację, czy z dokumentów zgromadzonych w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wynika, że funkcjonariusz w tym okresie, bez wiedzy przełożonych, podjął współpracę i czynnie wspierał osoby lub organizacje działające na rzecz niepodległości Państwa Polskiego. Zatem organ emerytalny nie ma możliwości wykazania danych dotyczących liczby świadczeń w podziale na instytucje i formacje wskazane w art. 13b ust. 1 ustawy, ponieważ nie jest w posiadaniu takich danych.

Należy również wskazać, że z danych wprowadzonych do systemu SI Emeryt (kod 0W) wynika, iż 8 osób bez wiedzy przełożonych, przed rokiem 1990 podjęło współpracę i czynnie wspierało osoby lub organizacje działające na rzecz niepodległości Państwa Polskiego. System SI Emeryt nie zawiera natomiast danych o liczbie słuchaczy lub studentów szkół wskazanych w art. 13b ustawy, którym obecnie są wypłacane emerytury i renty obniżone zgodnie z uchwalonymi zmianami.

Ponadto informuję, że zgodnie z art. 8a ustawy minister właściwy do spraw wewnętrznych, w drodze decyzji, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może wyłączyć stosowanie art. 15c, art. 22a i art. 24a w stosunku do osób pełniących służbę, o której mowa w art. 13b, ze względu na: 1) krótkotrwałą służbę przed dniem 31 lipca 1990 r. oraz 2) rzetelne wykonywanie zadań i obowiązków po dniu 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem zdrowia i życia. Należy w tym miejscu podkreślić, że przesłanki określone w powyższym przepisie muszą być spełnione łącznie. Do dnia 5 grudnia 2018 r. wpłynęło do MSWiA 4 678 wniosków na podstawie art. 8a ustawy - dotychczas we wnioskach już rozpatrzonych nie odnotowano przypadku łącznego spełnienia ww. przesłanek, w związku z czym nie rozstrzygnięto sprawy zgodnie z żądaniem strony.

Stosownie do art. 2 ust. 3 ustawy dezubekizacyjnej od decyzji ustalającej prawo do świadczeń, o których mowa w art. 15c, art. 22a lub art. 24a ustawy, przysługuje zainteresowanemu odwołanie do właściwego sądu - nie zaś do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego.

Z poważaniem
MINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z up. Jarosław Zieliński,  Sekretarz Stanu

[1] według stanu na dzień 31 października 2017 r.

Aktualizacja: 4 stycznia 2019 r.