Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

W dniach 23–26 maja 2019 r. obywatele Unii Europejskiej wybiorą następny Parlament Europejski. To czas, by pokazać, że Twój głos też się liczy. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z informacjami...

Czytaj całość »

GALERIE FOTO

Obraz 4864

Uważam, że...

W polskiej polityce agresja przekracza granice

– Zostałem posłem w 1989 roku. Sprawowałem mandat w polskim Sejmie przez 20 lat i powiem szczerze, że w 2009 z chęcią odszedłem z Sejmu do Parlamentu Europejskiego, dlatego, że obserwowałem przez te lata zjawiska, które mnie niepokoiły: obniżanie się jakości polskiej czołówki politycznej i absolutny wzrost agresji w kontaktach wzajemnych. Uważam, że agresja teraz przekracza wszelkie granice.

W mojej ocenie w unijnych instytucjach agresywne wystąpienia zdarzają się incydentalnie. W Parlamencie Europejskim nie ma takiej atmosfery niechęci i agresji, jaką się obserwuje w polityce polskiej.

W polskiej polityce rywal polityczny to nie przeciwnik, ale wróg i najlepiej go zdeptać. Pan Paweł Adamowicz, zamordowany prezydent Gdańska, też takie momenty przeżywał i nie udawajmy, że tego nie było.

Janusz Zemke

19 stycznia 2019 r.

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 4265

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Skutki represyjnej ustawy

– Zachęcam do przeczytania artykułu w "Gazecie Wyborczej" "Anatomia represji, bezprawia i niesprawiedliwości – do czego prowadzi polityka nienawiści" Tomasza Piechowicza z 25 stycznia 2019 r.

Autor opisuje mechanizm działania rządzącej władzy, która pozbawiła świadczeń emerytalnych tysiące ludzi. Czytamy m.in.:
(...) To smutne i tragiczne, jak łatwo było, manipulując opinią publiczną, np.: epatując wysokością generalskich emerytur, stosując bezczelne insynuacje o oprawcach oraz ich nienależnych przywilejach (przy zupełnej bierności większości polityków i wolnych mediów), pozbawić kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy Policji i innych służb III RP konstytucyjnych praw, w tym również możliwości ich dochodzenia przed wolnym, niezawisłym sądem w sporze z coraz bardziej autorytarną władzą.

W moim przypadku Instytut Pamięci Narodowej twierdzi, że tylko realizuje zapisy tej represyjnej ustawy, bez analizy zakresu czynności wykonywanych przez poszczególnych funkcjonariuszy, jednoznacznie deklarując, że władczą decyzję w tej sprawie podejmuje Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, który ze swej strony stoi na stanowisku, że jest związany informacją IPN i w ogóle jej nie weryfikuje. Oba organy odsyłają po merytoryczne rozstrzygnięcie „co do istoty sprawy” do sądu, a ten przez ponad rok uchyla się od odpowiedzialności oraz oceny materiału dowodowego nawet w tak absurdalnej sprawie jak moja, zasłaniając się koniecznością zajęcia stanowiska przez ”fasadowy” Trybunał Konstytucyjny, który też nie zamierza tego robić. I „koło się zamyka”. (...)"

Czytaj cały artykuł TUTAJ

(Dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke, 26 stycznia 2019 r.)

***

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 1259

Licznik odwiedzin

13213727
Obecnie stronę przegląda
191 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • Zapraszamy seniorów z Kujaw i Pomorza na bezpłatne kursy komputerowe "Komputer oknem na świat". Zgłoszenia przyjmują biura poselskie w Bydgoszczy (tel. 737 48 75 71), Inowrocławiu (tel. 737 48 75 71), Grudziądzu (tel. 736 83 29 30), Toruniu (737 48 75 71), Włocławku (736 83 29 28 ) oraz Piotrkowie Kujawskim (tel. 604 43 83 72).

Komunikaty

* 20 marca 2019 r. o godz. 21,00 wyruszy z Bydgoszczy do Brukseli kolejna 56-osobowa grupa mieszkańców regionu, zaproszonych przez posła Janusza Zemke na kilkudniowy pobyt w Belgii. Od 2009 roku w Brukseli lub w Strasburgu na tego typu wyjazdach studyjnych lub jednodniowych pobytach przejazdowych przebywało prawie 5,5 tysiąca osób.

* 20 marca 2019 r. od godz. 16,oo poseł Janusz Zemke gościł wśród słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy. Wygłosił wykład o europejskiej polityce bezpieczeństwa i obrony. Przypomnijmy, iż w październiku 2018 r. poseł wyróżniony został przez słuchaczy statuetką "Przyjacielowi KUTW".

* 19 marca 2019 r. troje europosłów z S&D – Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka oraz Janusz Zemke – wystosowało pisma do przewodniczących KE J.C. Junckera i F. Timmermansa, informując o braku odpowiedzi na swoje wystąpienia do komisarz V. Jourovej, czytaj więcej... w "Poradniku dla emerytów..."

* 18 marca 2019 r. zapraszamy do wysłuchania audycji "Rozmowa dnia" już na internetowej antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Redaktor Marcin Kupczyk zaprosił do programu posła Janusza Zemke.

* Od 18 do 22 marca 2019 r. w Brukseli posłowie pracować będą na posiedzeniach komisji parlamentarnych i grup politycznych. Zobacz szczegółowy plan obrad TUTAJ

* Od 11 do 14 marca 2019 r. trwały w Strasburgu obrady plenarne Parlamentu Europejskiego. Wśród tematów debata o cyberbezpieczeństwie oraz o przyszłości Europy z premierem Słowacji Peterem Pellegrinim. Poseł Janusz Zemke zabierał głos w dwóch sprawach, czytaj więcej... Inne tematy TUTAJ

* 12 marca 2019 r. zapraszamy do wysłuchania audycji w programie III Polskiego Radia "Puls Europy", w której o godz. 17,45 gościł ze studia w Strasburgu poseł Janusz Zemke. O polityce obronnej w Unii Europejskiej i NATO redaktor Beata Michniewicz rozmawiała także z Witoldem Waszczykowskim w Warszawie.

* 12 marca 2019 r. warto kupić papierowe wydanie "Gazety Pomorskiej", w której zamieszczono obszerny wywiad z posłem Januszem Zemke (b. sekretarzem stanu w MON w latach 2001-2005) na temat 20. rocznicy przyjęcia Polski do NATO, czytaj więcej...

* 8 marca 2019 r. o godz. 14,oo Zarząd Powiatowy SLD w Toruniu zorganizował pod pomnikiem Mikołaja Kopernika konferencję prasową. Uczestniczący w niej poseł Janusz Zemke mówił m.in. o dążeniu lewicy do rozszerzania praw kobiet, skutkach brexitu, a potem wręczał toruniankom kwiaty z okazji Dnia Kobiet.

* 8 marca 2019 r. poseł Janusz Zemke był gościem specjalnym tradycyjnego już 8. spotkania Pań z Inowrocławia i okolic z okazji Ich święta. W sali Młodzieżowego Domu Kultury, organizator - inowrocławski Sojusz Lewicy Demokratycznej przygotował wiele atrakcji, które umiliły obchody tegorocznego Międzynarodowego Dnia Kobiet.

* 8 marca 2019 r. o godz. 19,oo w "Rozmowie dnia"  TVP Bydgoszcz, redaktor Grażyna Rakowicz pytała posła Janusza Zemke, sekretarza stanu MON w latach 2201-2005, czy fakt wstąpienia Polski 20 lat temu do NATO otworzył nowy etap w historii wojska polskiego? Co Polska wnosi do NATO? Jaka przyszłość rysuje się przed NATO?

* 8 marca 2019 r. o godz. 19,30 odbyło się spotkanie otwarte posła Janusza Zemke z mieszkańcami Szubina, sala Motelu TRAMP przy ul. Jana Pawła II 40.

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Brexit wymyślili populiści

– W przekazie medialnym rządu Mateusza Morawieckiego słychać wyraźnie tezę, że „brexit – to uzasadniony bunt przeciwko unijnej biurokracji”.
Absolutnie się z tym nie zgadzam.

Brexitu nie wymyśliła Unia Europejska, ale brytyjscy populiści, którzy mamili ludzi mówiąc, iż jak Wielka Brytania wyjdzie z UE, to ludziom będzie się żyło lepiej. Dzisiaj się okazuje, iż według wszelkich danych będzie znacznie gorzej.

Brexit to nauczka, jak ostrożnie należy używać populistycznych haseł, ponieważ na końcu może przyjść do zapłacenia bardzo wysoki rachunek.

Janusz Zemke

Warszawa,
19 marca 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1255

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 4860

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

21 Marca 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą: Filemon, Lubomir i Mikołaj
Do końca roku zostało
285 dni.

Ostatnia aktualizacja

0


Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Interpelacja 22739 do MSWiA i odpowiedź min. Zielińskiego

23.12.2018 Poniżej interpelacja nr 22739 do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zmuszonych do odejścia ze służby w Policji tysięcy funkcjonariuszy oraz odpowiedź ministerstwa.

Zgłaszający: Bożena Kamińska
Data wpływu: 01-06-2018

Szanowny Panie Ministrze,
decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Policji wyrzuceni zostali doświadczeni policjanci, którzy zaczynali pracę przed 1990 rokiem (czyli datą rozwiązania Milicji Obywatelskiej). Wiele jest przypadków funkcjonariuszy, którzy byli wzywani na rozmowę przez przełożonych i dostawali propozycję nie do odrzucenia: albo sami złożą raport o zwolnienie ze służby i przejdą na emeryturę, albo zostaną zwolnieni.

Wszyscy wspomniani funkcjonariusze, którzy mieli za sobą epizod w Milicji Obywatelskiej przeszli weryfikację i całym swoim zawodowym życiem udowodnili oddanie dla kraju. Trudno sobie wyobrazić sprawnie funkcjonującą strukturę Policji bez tak doświadczonych funkcjonariuszy.

Faktem jest również to, że tysiącom ludzi w sile wieku mogącym pracować w Policji jeszcze przez długie lata odebrano możliwość kontynuowania służby. Jest to tym bardziej istotne, że byli to mądrzy ludzie i fachowcy w swojej dziedzinie. Także eksperci policyjni podkreślają, że zwolnienie z Policji tylu często wybitnych fachowców i obsadzenie ich stanowisk mówiąc kolokwialnie „ludźmi nie mającymi często zielonego pojęcia o robocie” jedynie osłabia wizerunek całej formacji.

Ponadto kuriozalne jest również to, że pracę w Policji stracili nie tylko ci funkcjonariusze, którzy mieli przeszłość w Milicji Obywatelskiej, ale także i ci, którzy tej przeszłości nie mieli. Wyniki i doświadczenie nie odgrywały w tym przypadku żadnego znaczenia.

Co warte podkreślenia owym setkom funkcjonariuszy, którym „podziękowano” dość brutalnie za ich niejednokrotnie ciężką służbę w Policji łącznie z narażaniem własnego zdrowia i życia odebrano także po prostu możliwość zarobkowania. Wielu z owych policjantów po dziś dzień ma problem ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy, a co za tym idzie źródła dalszego utrzymania siebie i swoich rodzin.

W związku z powyższym zwracam się z pytaniami do Pana Ministra:

1. Czy nie uważa Pan co zresztą podkreśla wielu ekspertów policyjnych, że uniemożliwienie kontynuowania służby w Policji dla wielu nierzadko wybitnych fachowców i zastępowanie ich często zwłaszcza na kierowniczych stanowiskach „żółtodziobami” przyczynia się jedynie do osłabienia wizerunku całej formacji?

2. Jak odniesie się Pan do przypadków, w których funkcjonariusze byli wzywani na rozmowę przez przełożonych i dostawali propozycję nie do odrzucenia: albo sami złożą raport o zwolnienie ze służby i przejdą na emeryturę, albo zostaną zwolnieni? Czy tak powinno wyglądać pozbywanie się wielu wybitnych fachowców, którzy w dalszym ciągu chcą poprzez swoją służbę w Policji służyć Polsce i Polakom? Dlaczego w tak brutalny sposób zabiera się im taką możliwość?

3. W jaki sposób kierowany przez Pana resort ma zamiar pomóc zwłaszcza finansowo, ale także w formie pomocy psychologicznej tysiącom ludzi, którym w wyniku decyzji MSWiA zmuszono do opuszczenia szeregów Policji? A może taka pomoc została już owym funkcjonariuszom przyznana - jeśli tak to w jakim zakresie?

4. Dlaczego część funkcjonariuszy z tzw. przeszłością w Milicji Obywatelskiej bez względu na jej charakter w dalszym ciągu pracuje w Policji na często bardzo wysokich stanowiskach podczas, gdy setki ich kolegów zmuszono do odejścia z przywoływanej formacji? Czy oznacza to, że jak argumentuje część środowiska usuniętych ze służby decyzją MSWiA funkcjonariuszy są w Policji „równi i równiejsi”?

5. Jak duża jest skala przywoływanego zjawiska, tzn. ilu dokładnie funkcjonariuszy musiało i odeszło, ze służby w Policji w wyniku decyzji MSWiA odnoszącej się do ich pracy w Milicji Obywatelskiej? Jak ta liczba funkcjonariuszy przedstawia się w układzie przestrzennym tj. wojewódzkim?

6. Czym kierowało się ministerstwo wydając decyzję, która pozbawiła pracy tysiące funkcjonariuszy, a wielu z nich odebrała także możliwość dalszego zarobkowania i utrzymywania swoich rodzin? Dlaczego nie wzięto pod uwagę pozytywnej weryfikacji, którą przeszli wszyscy przywoływani funkcjonariusze?

7. Jaka jest skala zjawiska funkcjonariuszy, którzy w 2016 oraz 2017 roku przeszli na świadczenia emerytalne z Policji? Proszę o podanie danych w przekroju wojewódzkim z uwzględnieniem danych procentowych i bezpośredniej liczby takowych osób.

***

Odpowiadający:
Krzysztof Kozłowski - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

Data wpływu
09-08-2018
przedłużenie terminu odpowiedzi

Odpowiedź na interpelację nr 22739
w sprawie zmuszonych do odejścia ze służby w Policji
tysięcy funkcjonariuszy


Odpowiadający
: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński
Warszawa, 29-11-2018

Szanowny Panie Marszałku,
w odpowiedzi na interpelację numer 22739 Posła na Sejm RP Pani Bożeny Kamińskiej w sprawie zmuszonych do odejścia ze służby w Policji tysięcy funkcjonariuszy w pierwszej kolejności należy podkreślić, że zawarta w tytule niniejszej interpelacji teza jest nieprawdziwa. Funkcjonariusze Policji nie są zmuszani do odejścia ze służby, a występująca w formacji fluktuacja kadr jest naturalnym, powszechnym i nieuniknionym procesem wpisanym w działalność każdej organizacji, w tym także Policji.

Jednocześnie pragnę nadmienić, że tematyka związana z przejściem na świadczenia emerytalne funkcjonariuszy Policji była przedmiotem odpowiedzi na wcześniejsze wystąpienie Pani Poseł w sprawie sytuacji kadrowej w polskiej Policji w latach 2016-2017.
Zagadnienia dotyczące przyjęć i zwolnień z Policji, podobnie jak kwestie mianowania lub powołania na określone stanowiska służbowe[1]regulują przepisy ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2017 r. poz. 2067, z późn. zm.). Wspomniana ustawa określa podstawy prawne zwolnienia policjanta ze służby, uzależniając je od zaistnienia różnych stanów faktycznych. Wystąpienie niektórych z nich jest często niezależne od woli policjanta lub przełożonego podejmującego decyzję o jego zwolnieniu.

Policjantowi zwalnianemu ze służby przysługuje odprawa, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe lub urlopy dodatkowe oraz czas wolny od służby udzielany na podstawie art. 33 ust. 3 ww. ustawy. Prawo do zaopatrzenia emerytalnego i wysokość świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia ustala w formie decyzji organ emerytalny określony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, tj. Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. Osobom uprawnionym do zaopatrzenia emerytalnego oraz członkom ich rodzin, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy zaopatrzeniowej[2], przysługuje prawo do świadczeń socjalnych z tworzonego na ten cel funduszu socjalnego.

Należy zauważyć, że w myśl art. 29 ust. 1 ustawy zaopatrzeniowej, funkcjonariusze zwolnieni ze służby, uprawnieni do policyjnej emerytury lub renty, posiadają prawo do lokalu mieszkalnego będącego w dyspozycji między innymi ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w rozmiarze przysługującym im w dniu zwolnienia ze służby. Do mieszkań tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące lokali mieszkalnych dla funkcjonariuszy. Dodatkowo, zgodnie z art. 30 ustawy zaopatrzeniowej, emerytom i rencistom policyjnym zapewnia się pomoc w budownictwie mieszkaniowym na zasadach przewidzianych dla funkcjonariuszy.

Wymaga podkreślenia, że obecny stan prawny nie pozbawia byłych funkcjonariuszy Policji pozostających na zaopatrzeniu emerytalnym możliwości dodatkowego zarobkowania i jednoczesnego pobierania świadczeń emerytalnych. Stosownie bowiem do art. 41 ust. 1 ustawy zaopatrzeniowej, w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, emerytura lub renta inwalidzka ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w przepisach art. 104 ust. 1a-6, ust. 8 pkt 1 i 2 oraz ust. 9 i 10 ustawy o emeryturach i rentach z FUS[3], nie więcej jednak niż o 25% wysokości tej emerytury lub renty inwalidzkiej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Natomiast zgodnie z ust. 3 ww. regulacji, w razie osiągnięcia przychodu, o którym mowa, w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, kwota emerytury ulega zmniejszeniu o 25% jej wysokości. Należy nadmienić, że w stosunku do osób uprawnionych do emerytury policyjnej w wymiarze wynoszącym 75% podstawy jej wymiaru bez uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą, nie stosuje się zasad zmniejszania świadczeń określonych w ustawie zaopatrzeniowej bez względu na wysokość osiąganego przez te osoby dodatkowego przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że ogółem w latach 2016-2017 zakończyło służbę w Policji 2193 funkcjonariuszy, którzy zostali przyjęci do ww. formacji przed dniem 6 kwietnia 1990 roku (w 2016 roku - 907, a w 2017 roku - 1286 policjantów). Spośród tych funkcjonariuszy 1627 osób (niemal 75%) spełniało przesłankę z art. 41 ust. 2 pkt 4 ustawy o Policji, tj. w chwili odejścia ze służby w Policji nabyło prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej.

Z poważaniem
MINISTER
SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI
z up. Jarosław Zieliński
Sekretarz Stanu

[1] Szczegółowe wymogi w zakresie mianowania lub powoływania na stanowiska służbowe zostały określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych oraz warunków ich mianowania na wyższe stanowiska służbowe (Dz. U. poz. 857, z późn. zm.).

[2] Ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2018 r. poz. 132, z późn. zm.), zwana dalej ustawą zaopatrzeniową.

[3] Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270, z późn. zm.), zwana dalej ustawą o emeryturach i rentach z FUS.

***