Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

W maju 2019 r. obywatele Unii Europejskiej wybiorą następny Parlament Europejski. W Polsce głosować będziemy 26 maja. To czas, by pokazać, że Twój głos też się liczy. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z informacjami...

Czytaj całość »

15 lat w Unii Europejskiej

Raport Instytutu in.europa pod redakcją Anny Radwan-Röhrenschef, Warszawa 2019 - http://ineuropa.pl/in15/

ZEMKEINFO na wybory do Parlamentu Europejskiego

* 6 maja 2019 r. ukazała się drukowana gazetka wyborcza Janusza Zemke, pt. ZEMKEINFO, a w niej podstawowe dane kandydata nr 2 na liście nr 3 Koalicji Europejskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. A ponadto - kilka tekstów o działalności posła w minionych latach, odpowiedź: dlaczego kandyduje z KE, wiele zdjęć, test wiedzy o Unii. Zapraszamy do czytania.Tutaj w wersji elektronicznej. Na piknikach europejskich - w wersji drukowanej.

GALERIE FOTO

Obraz 4903

Uważam, że...

Europejska płaca minimalna

– Unia Europejska stworzyła wspólną przestrzeń gospodarczą. Ale – nazwijmy to tak – głębokość tej przestrzeni jest taka, że jej beneficjentami są przedsiębiorcy. Pracownicy w mniejszym stopniu – o ile nie wybiorą emigracji do bardziej rozwiniętych krajów UE.

Europejska lewica chciałaby, aby Europa stała się również przestrzenią wspólnych standardów socjalnych i standardów zatrudnienia, dlatego walczy o europejskie standardy w zakresie ochrony praw pracowniczych, czy obowiązkowych minimalnych płac i świadczeń. Wiele jest jeszcze w tym obszarze do zrobienia.

Pewnym rozwiązaniem mogłaby być europejska płaca minimalna. Pytanie - jak powinna być konstruowana – czy jako konkretna kwota, czy też dla różnych krajów, a może i regionów ważona w oparciu o ceny koszyka podstawowych artykułów?

Uważam, że dobrym pomysłem jest budowa płacy minimalnej w powiązaniu z realnymi w danym państwie kosztami utrzymania. Płaca minimalna w poszczególnych państwach powinna - moim zdaniem - wynosić, co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Janusz Zemke
Bydgoszcz,
20 maja 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 3960

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Dotyczy dyrektywy o podwójnych normach jakości produktów w UE

Dzień dobry Panie Europośle.
Pisałem już do 2 europosłów ale mi nic odpisali - może jeszcze odpiszą, bo rozumiem, że teraz wybory i mają dużo pracy, ale w razie co  - zapytam też Pana - może Pan odpisze mi szybciej.

Te pytania i opinie przesłałem też na oficjalnej stronie UE ale odpisano mi, że potrzebują nr dyrektywy, więc czy wie Pan może jaka dyrektywa UE mówi o tym, że produkty robione na wschód mają być takiej samej jakości jak na zachód? I czy wie Pan, od kiedy ma to obowiązywać? Na te 2 pytania zależy mi na odpowiedzi.

Mam jeszcze inne pytania, które zadałem UE, ale nie musi Pan odpowiadać na nie, chyba że Pan zechce.

Otóż, czy dotyczy to też chemii? Zwłaszcza chodzi mi o proszki i płyny do płukania, czy jeśli jest jakiś rodzaj zapachu na zachodzie takiego proszku lub płynu, którego nie ma robionego na środek i wschód Europy czy producent będzie go musiał wprowadzić na wschód? Wg mnie jeśli nie, to źle - bo większość proszków i płynów zachodnich nie ma takich samych zapachów-odpowiedników choć nazwa producenta ta sama, to zapach inny jak na wschód i niewiele w tym wypadku to zmieni.

Z ustawy wynika też - co mi się nie podoba, że jeśli producent zmieni nazwę może zostać przy starym gorszym składzie - pozostaje tylko obserwować jak wejdzie to prawo, czy producenci faktycznie polepszą towar czy większość zdecyduje się zmienić nazwę.

Proszę o odpowiedzi - z góry dziękuję.

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 5 maja 2019 r.

Odpowiedż posła Janusza Zemke:

Odnosząc się do Pana pytań, pragnę poinformować, że dyrektywą dotyczącą stosowania podwójnych norm jakości do produktów sprzedawanych w różnych państwach członkowskich, Parlament Europejski zajmował się podczas ostatniego posiedzenia PE w Strasburgu - w dniu 17 kwietnia.

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 2659

Licznik odwiedzin

15891703
Obecnie stronę przegląda
62 użytkownik(-ów)
 • RSS RSS: Aktualności
 • RSS RSS: Komunikaty
 • Wg CBOS - akceptacja obecności Polski w UE osiągnęła rekordowy od 2004 r. poziom 91 proc.; przeciwnych członkostwu jest obecnie tylko 5 proc. badanych. Pozytywne skutki integracji dla materialnych warunków bytu zauważa 78 proc. z nich, przeciwnego zdania jest 9 proc. *

Komunikaty

* 13 grudnia 2019 r. Odpowiadając na liczne zapytania, kiedy pojawi się kolejny kalendarz "Posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Zemke" - informuję, iż nie będąc już posłem, nie przygotowałem kalendarza na rok 2020. Jednocześnie zapewniam o najlepszych życzeniach zdrowia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, które kieruję do członków SLD, sympatyków lewicy oraz moich wyborców. Janusz Zemke

* 28 czerwca 2019 r. poseł Janusz Zemke przebywał w Bydgoszczy:
godz. 15,oo – spotkanie ze współpracownikami, asystentami w biurach poselskich

godz. 16,oo – udział w posiedzeniu Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD

godz. 17,oo – wojewódzkie seminarium nt. sytuacji lewicy w Unii Europejskiej, w którym uczestniczyli Włodzimierz Czarzasty przewodniczący SLD i Marcin Kulasek sekretarz generalny SLD, samorządowcy i działacze partii opraz organizacji lewicowych z województwa kujawsko-pomorskiego

* 9 czerwca 2019 r. podczas obrad Rady Krajowej SLD podziękowano członkowi RK SLD Januszowi Zemke za 30 lat posłowania w imieniu lewicy, wyświetlając zarazem jego filmik z gratulacjami dla nowo wybranych do Parlamentu Europejskiego z SLD i deklaracją dalszej pracy na rzecz tej partii. (Poseł Janusz Zemke przebywa obecnie poza granicami kraju).

* 4 czerwca 2019 r. na łamach "Gazety Pomorskiej" ukazał się wywiad z posłem Januszem Zemke, który na okoliczność 30 rocznicy Wyborów 4 czerwca 1989 roku - przeprowadził redaktor Maciej Czerniak. Zapraszamy do przeczytania.

* 1 czerwca 2019 r. redaktor Jarosław Reszka na łamach "Expressu Bydgoskiego" zamieścił tekst pt. "Jeden z najbardziej znanych bydgoskich polityków może odejść z podniesionym czołem", czytaj więcej...

* 30 maja 2019 r. – poseł Janusz Zemke poinformował, iż w związku z pytaniami - współpracę ze środowiskami mundurowymi przejmie od niego MAREK BALT, nowo wybrany eurodeputowany i wiceprzewodniczący SLD. "– Gorąco Marka rekomenduję, będę wspierał jego działania, podobnie jak dr Marek Tomczyk – mój dotychczasowy współpracownik w Brukseli" – napisał w komunikacie Janusz Zemke.

* 29 maja 2019 r. na łamach "Gazety Pomorskiej" ukazała się rozmowa z posłem Januszem Zemke pt. "To były raczej wybory krajowe", którą przeprowadził redaktor Roman Laudański, czytaj więcej...

* 27 maja 2019 r. poseł Janusz Zemke pogratulował Radosławowi Sikorskiemu i Kosmie Złotowskiemu zdobycia mandatów europosłów w programie "Zbliżenia" TVP3:

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

* 24 maja 2019 r. – konferencja prasowa posła Janusza Zemke w biurze poselskim w Bydgoszczy, podsumowująca kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

* Maj 2019 r. – w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego – to czas przeznaczony na spotkania przedwyborcze w województwie kujawsko-pomorskim. Terminów z kalendarza Janusza Zemke – ciąg dalszy:

– 26 maja w Bydgoszczy

 • godz. 21,oo – wieczór wyborczy w siedzibie bydgoskiego biura poselskiego przy ul. Paderewskiego 28/2

– 24 maja w Bydgoszczy

 • godz. 8,oo – rozmowy z mieszkańcami, targowisko, osiedle Leśne

 • godz. 10,oo – spotkanie z dziennikarzami w bydgoskim biurze poselskim, podsumowanie kampanii

– 23 maja w Koronowie i Bydgoszczy

 • godz. 9,oo – Koronowo, rozmowy z mieszkańcami

 • godz. 12,oo – debata kandydatów do PE, liderów list z woj. kujawsko-pomorskiego, ul. Gdańska 10 (dawne kino Pomorzanin). Organizator: Business Centre Club i dziennikarze regionalnych mediów.

 • godz. 16,3o - spotkanie z emerytami wojskowymi na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy

 • godz. 20,30 - udział w pierwszym meczu piłkarskiego mundialu dwudziestolatków U-20 na stadionie Zawiszy: Japonia - Ekwador

– 22 maja w Bydgoszczy

 • godz. 11,oo – spotkanie z działaczami PZERiI w restauracji "Tobiasz". Poseł Janusz Zemke był gościem XII Okręgowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy

 • godz. 12,o5 – debata kandydatów w wyborach do PE, radio Pomorza i Kujaw

 • godz. 17,oo – udział w Gali Inauguracyjnej X Bydgoskiego Festiwalu Nauki, w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego 1.

– 21 maja w Tucholi, Sępólnie Kraj., Mogilnie i Rogowie

 • od godz. 8.oo – Tuchola – targowisko, rozmowy z mieszkańcami

 • godz. 11,15 – Tuchola, plac Zamkowy 1 - konferencja prasowa z dziennikarzami lokalnych mediów

 • godz. 12,15 – Sępólno Kraj. – spotkania z mieszkańcami

 • godz. 14,15 – Mogilno – spotkania z mieszkańcami

 • godz. 18,oo – Rogowo – otwarte spotkanie z mieszkańcami

– 20 maja w Bydgoszczy

 • godz. 15,oo – Regionalna Konwencja Wyborcza KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni w Centrum PARIS

 • godz. 17,45 – Puls Trójki, Program 3 PR, z udziałem posła Janusza Zemke (ze studia w Bydgoszczy) i Sebastiana Kalety (PiS). W rozmowie z redaktorem Marcinem Pośpiechem - o minionym weekendzie w kampanii, rozbieżnych sondażach opinii wyborców i ostatniej prostej po mandat


 – 19 maja w Bydgoszczy i Warszawie

 • godz. 10,3o - giełda handlowa na obiektach KS "Chemik"
 • godz. 14,oo – udział w Festynie Rodzinnym na Osiedlu Leśnym, park przy ul. Modrzewiowej


– 18 maja w Grudziądzu i Wąbrzeźnie

 • godz. 10,oo – spotkanie z działaczami ZNP, ul. Żeromskiego 1;
 • godz. 11,oo – Piknik Europejski na placu w Parku Miejskim, na skrzyżowaniu ulic: Alei Wigury i Cegielnianej

 • godz. 15,oo – Wąbrzeźno Rynek – rozmowy z mieszkańcami

 • godz. 16,30 – Przydwórz k. Wąbrzeźna - IV zlot klasycznych VW, czyli GarBusy i przyjaciele

 • godz. 18,oo Chełmno, Turniej Rycerski o Złotą Jaszczurkę, Osada średniowieczna, ul. Kościelna

– 18/19 maja w Grudziądzu i Bydgoszczy "Noc Muzeów"

 • Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnie w Grudziądzu, zabytkowa przepompownia

 • Muzeum Wojsk Lądowych, ul. Czerkaska w Bydgoszczy

 • Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

TO JUŻ BYŁO:

– 8 maja w Grudziądzu

 • spacer po mieście, briefing prasowy, rozmowy z mieszkańcami

 • godz. 16,oo – spotkanie z działaczami SLD, w siedzibie biura poselskiego przy ul. Kosynierów Gdyńskich

 • godz. 17,oo – udział w wernisażu wystawy Michała Hawełko "Grudziądz i okolice" oraz spotkaniu autorskim Wiesława Hawełko-Wizo z książką "Grudziądz jakim go widzę"

– 8 maja w Świeciu

 • spotkania z mieszkańcami

– 9 maja w Toruniu

 • godz. 11,oo – Centrum Targowe Park, ul. Bydgoska 3, spotkanie ze środowiskiem emerytów mundurowych

 • nagranie audycji dla radia PiK z red. Adrianą Andrzejewską

 • godz. 14,oo spotkanie z dziennikarzami w biurze poselskim przy ul. Mickiewicza 55

 • godz. 17,3o – spotkanie otwarte w Osiedlowym Klubie Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej "Kameleon" przy ul. Tuwima 9

– 10 maja w Bydgoszczy

 • godz. 11,oo – w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku przy Gdańskiej 187, poseł będzie gościem spotkania środowisk służb mundurowych, organizowanego przez Federację Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP

– 10 maja w Turzynie k. Kcyni

 • godz. 18,oo – Piknik Europejski w Stadninie Turzyn 2 (gmina Kcynia) na trasie Szubin – Kcynia

– 11 maja w Bydgoszczy

 •  spotkania z mieszkańcami - Wyspa Młyńska, Osiedle Leśne i Myślęcinek

11 maja w Minikowie

 • wystawa i targi "Lato na Wsi"


– 16 maja w Bydgoszczy i Żninie

 • godz. 11,oo – spotkanie ze spółdzielcami, Klub Orion, Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa, ul. 16 Pułku Ułanów Wlkp.

 • godz. 16,oo – Rynek w Żninie, rozmowy z mieszkańcami, nagranie audycji w Radiu Żnin

– 17 maja w Bydgoszczy i we Włocławku

 • godz. 10,oo – udział w otwarciu XII Międzynarodowej Wystawy Air Fair Show w Bydgoszczy, WZL nr 2 ul. Szubińska

 • godz. 16,oo – spacer po włocławskich bulwarach, rozmowy z mieszkańcami

 • godz. 17,45 – konferencja posła J. Zemke wspólnie z byłym prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim, który przyjedzie do Włocławka na zaproszenie posła J. Zemke, park na Słodowie, ul. Szpitalna, nagranie rozmowy dla TV Kujawy

 • godz. 18,oo – Piknik Europejski na strzelnicy PZŁ, Włocławek Ostrowy, wjazd od Al. Kazimierza Wielkiego;

  *** 

 

* 14 maja 2019 r.  poseł Janusz Zemke był gościem redaktora Piotra Maślaka w "Porannej Rozmowie" portalu Gazeta.pl 

* O godz. 20,oo poseł był uczestnikiem programu telewizji Polsat News "Polityka na ostro". Zapraszamy do oglądania w internecie!

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Refleksje wokół Okrągłego Stołu

– Ocena porozumienia okrągłostołowego jest różna. Bronią go ci, którzy w tym brali udział. Ale była grupa, która się z tym porozumieniem nie zgadzała. Uważała, że na żadne kompromisy z władzą, czyli w ich mniemaniu z komunistami, nie należy iść.

Była też grupa duża radykałów. Echa tego mamy dzisiaj. Jedni uważają, że ta zmiana ustroju w sposób pokojowy  na szczęście w Polsce bezkrwawa – potwierdziła mądrość ówczesnych elit i społeczeństwa. Dla radykałów u zarania tego ustroju jest zdrada. To spór, który trwa od trzydziestu lat i ja jestem w nim po stronie tych, którzy uważają, że na nasze szczęście te zmiany nastąpiły w sposób pokojowy, że nie powtarzaliśmy tego, co się działo na przykład w Rumunii.

Po doświadczeniach Budapesztu, czy praskiej wiosny, cały czas były obawy, że Rosjanie ruszą, gdyby w Polsce do czegoś doszło. Mówiono, że mogli wejść do Polski, ale przecież oni nie musieli wchodzić. Oni już tu byli. Mieli w Polsce i w NRD ponad 400 tysięcy wojska.

Byliśmy członkiem Układu Warszawskiego. Rosjanie mogli uznać, że skoro u nas zaczyna się rewolucja, dochodzi do zmiany władzy, to Polska się nie wywiąże z obligacji w ramach Układu Warszawskiego. Ale Gorbaczow zapowiadał, niech poszczególne państwa rozwiązują same sobie swoje problemy. Do tego oczywiście był silnie zaabsorbowany tym, co się działo z ZSRR, który zaczął się trząść w posadach. Kontekst międzynarodowy okazał się zbawienny z punktu widzenia Polski.

Janusz Zemke

4 czerwca 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1250

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 1296

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

24 Lutego 2020
Poniedziałek
Imieniny obchodzą: Bogusz, Maciej i Sergiusz
Do końca roku zostało
311 dni.

Ostatnia aktualizacja

0


Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Protokół posiedzenia Zarządu FSSM

27.09.2018  Zainteresowanych zapraszamy do zapoznannia się z protokółem posiedzenia Zarządu Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP, które odbyło się 21 września 2018 r.

 

PROTOKÓŁ
posiedzenia Zarządu Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych 

21 września 2018 r. w Warszawie przy ul. Polnej 7, odbyło się posiedzenie Zarządu Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP.
W posiedzeniu uczestniczyło 14 członków Zarządu Federacji, przewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz 2 osoby zaproszone w charakterze gości. Listy obecności - załącznik nr 1.

Obradom przewodniczył Prezydent Federacji – Zdzisław Czarnecki, który zaproponował, aby obrady Zarządu Federacji protokołowała Sekretarz Generalny FSSM RP – Bogusława Łukasiewicz.

Po weryfikacji list obecności przewodniczący obrad stwierdził, że na sali jest kworum (14 na 23 członków Zarządu Federacji) i uchwały oraz decyzje podjęte przez Zarząd będą prawomocne.
Przewodniczący obrad zaproponował, aby zgodnie ze Statutem FSSM RP wszystkie głosowania odbywały się w sposób jawny. Zarząd Federacji jednogłośnie podjął decyzje o głosowaniu jawnym.

Przewodniczący obrad zapoznał zebranych z proponowanym porządkiem obrad, który został przekazany członkom Zarządu Federacji wraz z zaproszeniem. Porządek obrad po zmianach i uzupełnieniu został przyjęty jednogłośnie - załącznik nr 2.

Tematy posiedzenia:

1. Informacja o zrealizowanych i podejmowanych przedsięwzięciach w zakresie wyborów samorządowych przez organizacje zrzeszone w Federacji;
2. Współpraca FSSM RP ze strukturami pozarządowymi;
3. Ocena stanu finansowego Federacji oraz przedstawienie możliwości pozyskiwania środków finansowych;
4. Działania prowadzone przez komitety protestacyjne związane z wyborami samorządowymi;
5. Sprawy wniesione do porządku obrad.

Zdzisław Czarnecki przedstawił zaproszonego gościa - Panią Danutę Przywarę - prezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która przedstawiła genezę HFPC oraz omówiła cele i zakres jej działania.

Komitet Helsiński w Polsce powstał w okresie stanu wojennego i działał poza strukturami państwowymi. Monitorował przestrzeganie międzynarodowego prawa w Polsce. Pierwszy raport Komitetu został przygotowany w 1983 r. “Polska w okresie stanu wojennego”, który zawierał porównanie i sposoby wykonywania prawa polskiego. Raport został przemycony na Zachód, przetłumaczony na język angielski i francuski, a następnie przedstawiony został delegacjom rządowym uczestniczącym w Konferencji Madryckiej KBWE. W późniejszych latach raporty o przestrzeganiu prawa w Polsce przygotowywano corocznie. Komitet Helsiński przygotowywał też raporty specjalne, np. na prośbę Międzynarodowej Organizacji Pracy czy też Komitetu Praw Człowieka ONZ, gdy rząd polski miał przedstawić tym organizacjom swój własny raport dotyczący realizacji w Polsce postanowień Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych ONZ.

Autentyczność pierwszych raportów poświadczyła Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność”. W początkach roku 1989 Komitet przechodził stopniowo do jawnej działalności. Pod koniec roku 1989 członkowie Komitetu Helsińskiego złożyli się i założyli apolityczną organizację - Helsińską Fundację Praw Człowieka. Fundacja ta powstała jako prywatna inicjatywa, której celem było „patrzenie władzy na ręce” oraz docierania z wiedzą do człowieka dotyczącą jego praw do wolności. Podjęła działania w kierunku edukacji społeczeństwa. Uruchomiła m.in. poradnictwo telefoniczne. Monitoruje stale naruszenia prawa, procesy sądowe oraz procesy legislacyjne w wymiarze sprawiedliwości. Obecny okres to zdeterminowana obrona ustroju zbudowanego po 1989 r. poprzez kontynuację działalności edukacyjnej łącznie ze szkołami mundurowymi, szkoleniami w Szkole Praw Człowieka (studia podyplomowe), pomocą prawną i innymi działaniami. Uczestniczy w postępowaniach budzących poważne wątpliwości z punktu widzenia ochrony praw człowieka.

Wystosowała petycje w sprawie zdjęcia przedawnienia 5 lat. „Patrzy na ręce” służbom mundurowym, by działały zgodnie z prawem i odwrotnie, by uniknąć stawianych zarzutów wobec tych formacji, które biorą udział w pokojowych zgromadzeniach. Na bieżąco współpracuje z Komisjami Parlamentarnymi, które często sięgają po opinię HFPC w sprawach dot.: m.in. wymuszania zmian w prawie, sprawach precedensowych (ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej).

Leszek Szreder – po wysłuchaniu z atencją i uwagą podzielił się osobistą refleksją dot. Policji. Po 1990 r. uczestniczył w jej przebudowie. Podczas tych dwudziestu kilku lat budowano struktury Policji, wzorując się na tych formacjach w Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy USA. Stwierdził, że w procesie tym, zostało jednak coś zachwiane. Po odejściu ze służby w 2006 r. nie przypuszczał, że cofniemy się do czasów sprzed 1990 r.

Marek Bielec – zaznaczył, że wojsko żyje z piętnem stanu wojennego. Obecne formacje mundurowe służą władzy i wykazują bezwzględną wykonywalność. My stoimy obecnie po stronie demokracji. Naruszanie praw jest do naprawy poprzez zmiany w mentalności ludzi. Obecnie obserwujemy postawę służalczą, a nie służbę. Pokreślił, że należy ukierunkować pracę na tych ludzi. Wojsko służy Polsce i społeczeństwu.

Danuta Przywara – My szukamy kanałów, by przebić tę szklaną szybę, dotrzeć do tych osób, które znajdują się w zależności służbowej.

Monika Kazula
– podzieliła się refleksją, że po etapie pisania odwołań związanych z „ustawą represyjną” i wystąpieniem Sądu z zapytaniem do Trybunału Konstytucyjnego – w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie możemy przetrwać kilka lat.

Danuta Przywara – poprzednie skargi, które wpłynęły do Strasburga nic nie pomogły i nie udało się nic zmienić. Obecna sytuacja jest gorsza, ale My się nie poddajemy. Skargi poszły i czekamy, jeżeli wyroki będą po naszej myśli i przepisów, to wtedy pomyślimy o zmianie prawa.

Janusz Kwiecień – zwrócił się z pytaniem, czy HFPC może podjąć kroki, by pozbawić tytułu A. Dudy i J. Kaczyńskiego np. odsyłając nasze dyplomy do rektorów uczelni na których studiowaliśmy?
Danuta Przywara – to nie My. Trzeba by było wprowadzić procedurę weryfikacji dyplomów.

Prowadzący obrady podziękował pani prezes za udział w posiedzeniu, obszerne przedstawienie roli HFPC w przestrzeni publicznej i zadeklarował współpracę i wsparcie Federacji w działaniach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Następnie przedstawiciele organizacji zrzeszonych w FSSM RP przedstawili działania podejmowane w sprawie wyborów samorządowych

Zdzisław Pietryka – poinformował, że nie jest upoważniony do przedstawienia realizacji zadań przez SEiRP, jest członkiem Prezydium ZG, ale nie wie jakie działania w tej sprawie podejmował o Stowarzyszenie poza ogólnymi działaniami zalecanymi przez Federację. Przykładem tego jest przesłanie do struktur terenowych poradnika „Samorządność” opracowanego w Federacji. Co do kontroli wyborów samorządowych – nie posiada wiedzy na ten temat. Przekaże członkom Zarządowi Głównemu SEiRP powyższe zapytania. Zasygnalizował, że działania podejmowane w poszczególnych województwach nie zawsze przechodzą przez Zarząd.

Marek Bielec – przekazał informację o zrealizowanych i podejmowanych przedsięwzięciach w zakresie wyborów samorządowych. W ramach podjętych działań nawiązano współpracę z Komitetami Służb Mundurowych (b. Komitety Protestacyjne), zgłoszono kandydatów na listy wyborcze, mężów zaufania, obserwatorów, apele o powszechny udział w wyborach, opublikowano apel przedwyborczy, rozesłano do struktur Związku opracowanie Róży Rzeplińskiej „Rzetelne Wybory”, rozpowszechniono Apel FSSM wraz z „Poradnikiem kandydata i kandydatki w wyborach samorządowych” opracowanym przez Fundację Batorego, na łamach dziennika Trybuna opublikowano artykuł H. Budzyńskiego „Hybrydowa wojna wyborcza”, zwracający uwagę na możliwość manipulacji wyborcami w Internecie i mediach społecznościowych. Na posiedzeniu Zarządu Głównego ZŻWP, które odbędzie się 25 września br. omówiony zostanie problem udziału w wyborach. Jeden z członków Związku został przewodniczącym terytorialnej komisji wyborczej w Rembertowie.

Adam Miksiewicz – przedstawił szeroko zakrojone działania Związku na stronach internetowych w celu uświadamiania i ułatwieniu poruszania się w sferze wyborów samorządowych. Opublikowano m.in. „Poradnik Samorządowca”, Vademecum Wyborcze, apele. Do Komitetów Wyborczych zgłosiło się 34 kolegów na kandydatów do:
Rady Miasta – 18 osób, Rady Gminy – 3 osoby, Rady Powiatu – 9 osób, Sejmiku Wojewódzkiego – 3 osoby, Burmistrza – 1 osoba. Natomiast w Komisjach Wyborczych weźmie udział ok. 40 kolegów.

Janusz Kwiecień – poinformował o kłopotach z naborem kandydatów do Komitetów Wyborczych i Komisji. Ludzie nie wyrażają chęci zaangażowania się wybory – mają dosyć. W związku z tym, nie mają kandydata ze służb mundurowych w Łodzi. Przykre jest również to, że np. w Sieradzu, gdzie uprawnionych do głosowania jest ok. 20 tys. osób, w tym ok. 1000 emerytów i 1000 żołnierzy, a żadna partia nie chciała nas wziąć na listy wyborcze.

Alicja Gołaszewska – przedstawiła akcję propagandową ZBFSOP na stronie internetowej oraz poprzez rozsyłanie informacji drogą elektroniczną. Przekazywane i zamieszczane są apele mobilizujące do wzięcia udziału w wyborach oraz informacje dot. zmian prawnych. Przypomniała również o spotkaniu, które odbyło się w maju br. z inicjatywy koordynatora warszawskiego Andrzeja Pawłowskiego, na którym zgłosiło się kilkadziesiąt osób do prac w Komisjach Wyborczych. Niestety liczba osób zmalała do dwudziestu kilku. Ponadto poinformowała, że 6 osób ze Związku, działa w Społecznym Sztabie Wyborczym kandydata na Prezydenta m. st. Warszawy Andrzeja Rozenka.

Ryszard Góran – w naszym środowisku jest małe zainteresowanie wyborami.

Bogdan Pokrowski – zauważył, że tam, gdzie jest 12 kandydatów na Prezydenta m. st. Warszawy, to niemożliwe jest, by wybory zakończyły się na I turze.

Zdzisław Czarnecki – zwrócił się z prośbą o uświadamianie naszych koleżanek i kolegów, że muszą oddać głos zgodny z własnym sumieniem, byle by ten głos nie był na kandydata PiS lub Kukiz.

Monika Kazula – omówiła działalność komitetów protestacyjnych w związku z wyborami samorządowymi. Informacje dotyczyły liczby naszych emerytów, którzy kandydują do samorządu, jak również ile osób zaangażowanych jest w kontrolę wyborów. Przedstawiła działania poszczególnych Komitetów przeprowadzonych wspólnie ze wszystkimi służbami mundurowymi działającymi na danym terenie oraz w ramach Koalicji Obywatelskiej.

Komitet Protestacyjny - Biała Podlaska
Współpracuje z SEiRP i innymi organizacjami mundurowymi. Prowadzi działalność przedwyborczą wspólnie z SLD, PSL, PO i Nowoczesna. Mają system powiadamiania emerytów i rencistów o ważnych sprawach, raz w tygodniu organizuje spotkania represjonowanych, aktywistów i zainteresowanych wyborami. Zgłoszonych zostało dwóch kandydatów do Rady Miasta, którzy uczestniczą w naradach, spotkaniach i szkoleniach w ramach Koalicji Obywatelskiej. Zjednoczyliśmy siły dla wspólnego celu.
Zgłosił do:
Rady Miasta – 2 osoby;
Komisji Wyborczej – 5 osób;

Komitet Protestacyjny na Podkarpaciu

Zgłosił do:
Sejmiku Wojewódzkiego – 1 osoba;
Rady Powiatu – 2 osoby;
Rady Miasta – 1 osobę;
Rady Gminy – 1 osobę;
Zasygnalizował małe zainteresowanie wśród emerytów mundurowych wyborami.

Komitet Protestacyjny – Pomorze

W związku z wyborami zjednoczyło siły jako Pomorskie Porozumienie Związków i Stowarzyszeń Służb Mundurowych w skład, którego wchodzą: ZEiRP, ZŻWP, ZEiRSG, ZBFSOP, ZEiRSW.
Nawiązano kontakt z PO, Nowoczesną, KOD i lokalnymi komitetami obywatelskimi.
Zgłosił 29 osób do Rad Miasta, Gmin, Powiatu i Sejmiku Wojewódzkiego. Do kontroli wyborów w Komisjach zgłoszono – 59 osób.

Komitet Protestacyjny w Siedlcach

Jest w składzie koalicji „Lepsze Siedlce”, do której weszło SLD, Nowoczesna, PO, PSL, Wolność i aktyw bezpartyjny.
Zgłosił do:
Rady Miasta – 3 osoby;
Komisji Wyborczej – 23 osoby.
Komitet Protestacyjny w Środzie Wielkopolskiej
Zgłosił do:
Rady Powiatu – 1 osobę.

Komitet Protestacyjny w Koszalinie

Aktywnie uczestniczy w spotkaniach z innymi służbami mundurowymi. Zaangażowanie środowiska mundurowego jest mierne. SEiRP w Koszalinie udaje, że nie widzi problemu i nie chce angażować się w temat wyborów.
Zgłosił do:
Rady Miasta – 2 osoby;
Rady Powiatu – 2 osoby.

Komitet Protestacyjny w Olsztynie

Zgłosił do:
Sejmiku Wojewódzkiego – 1 osobę;
Rady Miasta – 1 osobę.

Komitet Protestacyjny w Sanoku

Zgłosił do:
Komisji Wyborczych – 10 osób.

Komitet Protestacyjny w Legnicy

Środowisko mundurowych jest zbyt pasywne, aby funkcjonować samodzielnie w wyborach. Wsparcie jedynej partii politycznej jest niezbędne – tylko politycy mogą przywrócić nam godność i wysługi emerytalne.
Zgłosił do:
Sejmiku Wojewódzkiego – 1 osobę;
Na listy wyborcze – 6 osób (do potwierdzenia)

Komitet Protestacyjny - Małopolska

Zgłosił do:
Sejmiku Wojewódzkiego – 1 osobę;
Rady Powiatu – 1 osobę;

Komitet Protestacyjny na Zamojszczyźnie

Uczestniczą w życiu lokalnych społeczności i terenowych struktur SEiRP. Przygotował projekt prasowego artykułu wyborczego, w którego treści wskazuje na konieczność wielopłaszczyznowego przeciwstawiania się niegodziwości „dojnej zmiany”, szykan, dyskryminacji i represji podjętych w stosunku do byłych funkcjonariuszy.

Komitet Protestacyjny na Lubelszczyźnie

Pomagają wszystkim represjonowanym niezależnie od przynależności do Stowarzyszenia. SEiRP udostępnił dostęp do pomieszczeń, komputerów i drukarek. Dla osób „nieinternetowych” przygotowują informację w formie papierowej. Wyznaczają dyżury podczas których udzielają pomocy prawnej, informacji oraz udostępniają materiały wyborcze. Zapewniają poza kontaktem internetowym również wideokonferencje, które organizuje Zarząd Wojewódzki SEiRP.
Zgłosił do:
Rady Gminy – 1 osobę;
Sejmiku Wojewódzkiego – 1 osobę;
Obwodowych Komisji Wyborczych – 12 + kilka osób

Bogusława Łukasiewicz – przekazała informację dotyczącą współpracy FSSM RP ze strukturami pozarządowymi.

1) Jedną z nich jest Obywatelski Parlament Seniorów, który jest samorządnym reprezentantem środowisk polskich seniorów. Tworzą go organizacje, które zrzeszają osoby po 60 roku życia, a działalność ich ukierunkowana jest na zaspakajanie różnorodnych potrzeb osób starszych. OPS jest platformą dialogu i współpracy z władzami publicznymi i samorządami. W związku z tym, że ma charakter apolityczny i neutralny otwarty jest na współpracę z organizacjami świeckimi i kościelnymi. Konsoliduje środowiska senioralne w Polsce. Inicjuje rozwiązania prawne na rzecz poprawy sytuacji osób starszych, zdrowego godnego starzenia się. Aktualnie „rządzący” chce we władzach OPS ograniczyć rolę przedstawicieli UTW oraz organizacji pozarządowych. Wyrazem niechęci dla OPS jest decyzja Marszałka Sejmu zamknięcia dostępu do gmachu Parlamentu. FSSM RP w 2012 roku pozytywnie odpowiedziała na zaproszenie Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów zgłaszając 12 delegatów. Nasi przedstawiciele wywodzący się z SEiRP, ZŻWP, KZEiRSW, SEiRSG, SEiR Pożarnictwa oraz SGP w sposób merytoryczny przedstawiają nasze problemy w pracach OPS. 1 października 2018 r. w Muzeum „Polin” odbędzie się kolejne posiedzenie OPS, w którym aktywnie uczestniczyć będą przedstawiciele „mundurowych”.

2) Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, którą reprezentują funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej jest kolejną organizacją, z którą współpracuje FSSM RP. Należy podkreślić, że przedstawiciele FZZSM zdecydowanie wspierali działania FSSM RP przeciwko „ustawie represyjnej” czego wyrazem był udział podczas wysłuchania społecznego w lutym br. w Parlamencie Europejskim w Brukseli przedstawicieli NSZZP, Euromil-u oraz Eurocop-u. W lipcu 2018 r. FZZSM przedstawiła postulaty kierownictwu MSWiA protestując przeciwko warunkom służby tj.: podwyżki uposażenia o 650 zł, odmrożenie waloryzacji płac, przywrócenie systemu emerytalnego, płatne nadgodziny, 100% płatności za 30 dni zwolnienia lekarskiego w roku. FZZSM na dzień 02 października br. przygotowuje ogólnopolską manifestację w Warszawie, w której nie przewiduje udziału polityków i innych organizacji.

3) FSSM nawiązała również współpracę z Komitetem Obywatelskim przy Lechu Wałęsie wychodząc naprzeciw uchwałom III Kongresu Federacji (współpracujemy ze wszystkimi poza PiS i Kukiz’15). W Gdańsku odbyło się pierwsze spotkanie z Henrykiem Majewskim, a wstępne uzgodnienia dotyczące dalszej pracy ustalono w Warszawie z Krzysztofem Królem i Ryszardem Puszem. Wynikiem tych spotkań było zaproszenie „emerytów mundurowych” do udziału w pracach Komitetu, które oficjalnie nastąpiło w dniu 02 września br. w Warszawie podczas konferencji dot. kontroli wyborów.

4) W ostatnim czasie Federacja nawiązała współpracę z Obywatelami RP, których wystąpienia są tożsame ze stanowiskiem Federacji w sprawie działań służbowych podejmowanych przez służby mundurowe. Wyrazem tego jest „Apel Komitetów Organizacji Ruchów Demokratycznych” skierowany do funkcjonariuszy Policji. Obywatele RP jest ruchem nieformalnym, a warunkiem uczestnictwa w nim jest podpisanie „Deklaracji Obywatelskiej”. Wartościami ruchu są: godność człowieka jako wartość fundamentalna, działanie skuteczne i bez przemocy, praworządność, niewykluczająca nieposłuszeństwa obywatelskiego, jednakowe prawa obywatelskie i obrona praw mniejszości, solidarność społeczna, przeciwdziałanie wykluczeniu i podziałom społecznym. Nie każdej władzy należy się podporządkować”. Działania podejmowane przez Obywateli RP są zgodne z celami zapisanymi w Statucie FSSM RP.

Leszek Szreder – oznajmił, że Zarząd Stowarzyszenia Generałów Policji w dniu 27 września br. organizuje spotkanie z generałami ze wszystkich formacji mundurowych z całej Polski.

Ryszard Żuchowski – w związku z organizowanym spotkaniem przez Prezesa SGP Adama Rapackiego zaprosił na spotkanie kolegów m. in. z Wrocławia, Szczecina, Krakowa, Bydgoszczy. W ramach włączenia się w wybory samorządowe prowadzą spotkania, apelując do zgromadzonych, by mobilizowali wszystkich do wzięcia w nich udziału. Organizowane są również spotkania wyjazdowe na terenie kraju. Środowisko wojskowe pokłada nadzieję na pobudzenie społeczeństwa.

Ryszard Góran – na naszej stronie nie zamieszczamy ogłoszeń agitujących do głosowania. Wskazywanie konkretnych kandydatów z poszczególnych partii wywołuje wśród naszych członków od razu „Veto”. Przedstawi tę sprawę na posiedzeniu Zarządu.

Ewa Grzegorczyk - Skarbnik FSSM przedstawiła sprawozdanie finansowe na dzień 31 sierpnia 2018 r. W swoim wystąpieniu poinformowała, że z uwagi na to, że Komitet Inicjatywy Ustawodawczej funkcjonował do marca 2018 r., z konta „Darowizny” w 2018 roku należało również uwzględnić następujące wydatki komitetu, takie jak: wynajem biura, obsługę biura, udział w masowych imprezach, materiały marketingowe (koszulki, proporczyki, chorągiewki, nagłośnienie i obsługę techniczną), materiały propagandowe, wynajem sal na konferencje, spotkania szkoleniowe zespołów protestacyjnych, delegacje służbowe. Ponadto, należy uwzględnić pozostałe koszty, tj. (Internet, materiały biurowe, tusze, papier, znaczki, itp.). Wszystkie te koszty zostały rozliczone proporcjonalnie i uwzględnione w Sprawozdaniu KIU, jak i w w/w. dokumentach.

Z uwagi na to, że na Kongresie podjęta została uchwała, która upoważnia Federację do zakupu nowego sprzętu na potrzeby funkcjonowania biura do kwoty 8.500,00 PLN, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z konta „Darowizny”, dokonano zakupu trzech laptopów Dell, stację dokującą za 3.057,00 PLN, oraz 2 urządzeń wielofunkcyjnych OKI za 2.428,39 PLN i 2.225,99 PLN. Ogółem wydano 7.711,38 PLN.

Wszystkie informacje dotyczące przychodów i kosztów poniesionych przez Federację SSM RP, zawarte w Zestawieniu Obrotów i Sald na dzień 31 sierpnia 2018r., jak i w Zestawieniu Analitycznym sporządzone zostały przez księgową – panią Urszulę Wojnowską – załącznik nr 3.

W ramach planowanych przedsięwzięć w celu pozyskiwania środków finansowych Komisja Finansowa powołana na Kongresie, przyjęła za cel osiągnięcie niezależności finansowej FSSM, wsparcie finansowe członków zrzeszonych w FSSM poprzez ułatwienie podjęcia pracy przez młodszych emerytowanych funkcjonariuszy oraz wsparcie tych, którzy pracować już nie mogą.
Przyjęte środki do realizacji tych celów to: działalność gospodarcza, sponsoring, granty i programy unijne, aktywność wydawnicza (publikacja wspomnień, dokumentów, itp.).
Z przeprowadzonych przez FSSM RP działań rozpoznawczych, spotkań, rozmów i negocjacji zaprezentowała te propozycje – załącznik nr 4.

Prowadzący obrady – Zdzisław Czarnecki zwrócił uwagę na fakt, że nie wszystkie organizacje do chwili obecnej zapłaciły składki członkowskie za 2018 r. (całości lub w części), Zarząd Federacji zobowiązał Biuro Federacji do wysłania pism ponaglających w sprawie składek.

Przewodniczący obrad po wyczerpaniu tematów posiedzenia zakończył posiedzenie Zarządu Federacji o godzinie 14:30.

                                                            Prowadzący obrady

                                                            Zdzisław Czarnecki

Warszawa, 21 września 2018 r.