Wydruk pochodzi ze strony: http://zemke.pl/aktualnosci/_news/1/0/4143/transportowcy_w_brukseli_.html

Transportowcy w Brukseli. Czy straci Polska?

27.06.2017  Poseł Janusz Zemke wziął udział w – zorganizowanym w Parlamencie Europejskim w Brukseli – wspólnym spotkaniu stowarzyszeń transportowych z 11 państw europejskich.

Podczas obrad dyskutowano na temat założeń tzw. pakietu mobilności, który został przedstawiony przez Komisję Europejską. Regulacje te są bardzo kontrowersyjne, gdyż mają na celu wyeliminowanie tańszych przewoźników z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy świadczą usługi transportowe na terytorium państw "starej Unii".

Pakiet zawiera niekorzystne przepisy dla firm transportowych, m.in. z Polski, które zakładają objęcie kierowców ciężarówek przepisami o delegowaniu pracowników i obowiązkową płacą minimalną po trzech dniach pobytu w danym państwie członkowskim. Oznacza to zwiększenie obciążeń biurokratycznych i podwyższenie kosztów. Z szacunków wynika, że straci na tym najbardziej Polska, która ma jedną z największych flot transportowych w Unii Europejskiej.

O strategii wspólnego działania posłów frakcji S&D, wspieranych przez stronę społeczną i związki zawodowe, rozmawiano także po konferencji.

W mniejszym gronie, z udziałem europosłów – wiceszefa PE Bogusława Liberadzkiego i Janusza Zemke odbyło się spotkanie z kierownictwem Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) – największej organizacji w branży transportu drogowego, skupiającej polskich przewoźników drogowych.

Tekst i fot. Marek Tomczyk

Bruksela, 27 czerwca 2017 r.