Wydruk pochodzi ze strony: http://zemke.pl/aktualnosci/_news/1/0/4658/co_przyniosl_szczyt_w_sin.html

Co przyniósł szczyt w Singapurze? J. Zemke w "Trójce"

12.06.2018  Poseł Janusz Zemke był gościem "Pulsu Trójki" w Polskim Radiu 3. Audycja związana była z analizą wydarzeń na szczycie Trump-Kim w Singapurze i odpowiedzią na pytanie: Czy szczyt przyniósł faktyczny przełom?

Na razie jest to deklaracja polityczna. Czas pokaże, czy rzeczywisie Koreańczycy swój arsenał będą likwidowali - powiedział w "Pulsie Trójki" Janusz Zemke, były wiceminister obrony po szczycie Trump-Kim. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk ocenił natomiast, że świat jest uzależniony od amerykańskich gwaracji bezpieczeństwa.

 

Prezydent USA Donald Trump spotkał się we wtorek z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem w luksusowym hotelu Capella na wyspie Sentosa w południowej części Singapuru. Było to pierwsze w historii spotkanie przywódców dwóch zwaśnionych państw. Po historycznym szczycie w Singapurze Trump i Kim podpisali we wtorek wspólne oświadczenie. Kim zobowiązał się w nim do starań o "całkowitą denuklearyzację" Półwyspu Koreańskiego, a Trump - do udzielenia KRLD gwarancji bezpieczeństwa. W dokumencie nie sprecyzowano jednak, o jakie konkretnie gwarancje chodzi, ani nie podano konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego. Co deklaracja oznacza dla Europy?

- Można zaryzykować hipotezę, że swiat byłby trochę bezpieczniejszy - powiedział Janusz Zemke, podkreślając, że na tym etapie porozumienia można tylko domniemywać i za deklaracjami muszą pójść czyny. Były wiceminister obrony przypomniał, że ostatnie zbrojenia Kima stanowiły realną groźbę ataku, a koreańskie rakiety mogły dolatywać nie tylko do wybrzeży USA, ale też do Europy - w tym Polski.

- To spotkanie jest potwierdzeniem, że jest tak naprawdę tylko jedno mocarstwo na świecie i jeden gwarant bezpieczeństwa międzynarodowego, to znaczy Stany Zjednoczone - wskazał wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Jak wyjaśnił, Donald Trump, zwiększa zaangażowanie w Europie i w Korei, bo bezpieczeństwo w tych regionach jest też w interesie obywateli amerykańskich, co wpisuje się w deklarację Trumpa, że Ameryka jest najważniejsza.

Zapraszamy do wysłuchania podsumowania szczytu w Singapurze i rozmowy o trudnych relacjach USA i Europy oraz roli Polski w tym konflikcie. Poruszono też temat sporu Polski z Komisją Europejską.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Janusz Zemke (europoseł, były wiceminister obrony), Piotr Wawrzyk (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 12.06.2018
Godzina emisji: 17.44

fc

https://www.polskieradio.pl/9/301/Artykul/2148253,Szczyt-TrumpKim-w-Singapurze-przyniosl-faktyczny-przelom