Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

W maju 2019 r. obywatele Unii Europejskiej wybiorą następny Parlament Europejski. W Polsce głosować będziemy 26 maja. To czas, by pokazać, że Twój głos też się liczy. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z informacjami...

Czytaj całość »

15 lat w Unii Europejskiej

Raport Instytutu in.europa pod redakcją Anny Radwan-Röhrenschef, Warszawa 2019 - http://ineuropa.pl/in15/

ZEMKEINFO na wybory do Parlamentu Europejskiego

* 6 maja 2019 r. ukazała się drukowana gazetka wyborcza Janusza Zemke, pt. ZEMKEINFO, a w niej podstawowe dane kandydata nr 2 na liście nr 3 Koalicji Europejskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. A ponadto - kilka tekstów o działalności posła w minionych latach, odpowiedź: dlaczego kandyduje z KE, wiele zdjęć, test wiedzy o Unii. Zapraszamy do czytania.Tutaj w wersji elektronicznej. Na piknikach europejskich - w wersji drukowanej.

GALERIE FOTO

Obraz 4874

Uważam, że...

Europejska płaca minimalna

– Unia Europejska stworzyła wspólną przestrzeń gospodarczą. Ale – nazwijmy to tak – głębokość tej przestrzeni jest taka, że jej beneficjentami są przedsiębiorcy. Pracownicy w mniejszym stopniu – o ile nie wybiorą emigracji do bardziej rozwiniętych krajów UE.

Europejska lewica chciałaby, aby Europa stała się również przestrzenią wspólnych standardów socjalnych i standardów zatrudnienia, dlatego walczy o europejskie standardy w zakresie ochrony praw pracowniczych, czy obowiązkowych minimalnych płac i świadczeń. Wiele jest jeszcze w tym obszarze do zrobienia.

Pewnym rozwiązaniem mogłaby być europejska płaca minimalna. Pytanie - jak powinna być konstruowana – czy jako konkretna kwota, czy też dla różnych krajów, a może i regionów ważona w oparciu o ceny koszyka podstawowych artykułów?

Uważam, że dobrym pomysłem jest budowa płacy minimalnej w powiązaniu z realnymi w danym państwie kosztami utrzymania. Płaca minimalna w poszczególnych państwach powinna - moim zdaniem - wynosić, co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Janusz Zemke
Bydgoszcz,
20 maja 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 1264

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Dotyczy dyrektywy o podwójnych normach jakości produktów w UE

Dzień dobry Panie Europośle.
Pisałem już do 2 europosłów ale mi nic odpisali - może jeszcze odpiszą, bo rozumiem, że teraz wybory i mają dużo pracy, ale w razie co  - zapytam też Pana - może Pan odpisze mi szybciej.

Te pytania i opinie przesłałem też na oficjalnej stronie UE ale odpisano mi, że potrzebują nr dyrektywy, więc czy wie Pan może jaka dyrektywa UE mówi o tym, że produkty robione na wschód mają być takiej samej jakości jak na zachód? I czy wie Pan, od kiedy ma to obowiązywać? Na te 2 pytania zależy mi na odpowiedzi.

Mam jeszcze inne pytania, które zadałem UE, ale nie musi Pan odpowiadać na nie, chyba że Pan zechce.

Otóż, czy dotyczy to też chemii? Zwłaszcza chodzi mi o proszki i płyny do płukania, czy jeśli jest jakiś rodzaj zapachu na zachodzie takiego proszku lub płynu, którego nie ma robionego na środek i wschód Europy czy producent będzie go musiał wprowadzić na wschód? Wg mnie jeśli nie, to źle - bo większość proszków i płynów zachodnich nie ma takich samych zapachów-odpowiedników choć nazwa producenta ta sama, to zapach inny jak na wschód i niewiele w tym wypadku to zmieni.

Z ustawy wynika też - co mi się nie podoba, że jeśli producent zmieni nazwę może zostać przy starym gorszym składzie - pozostaje tylko obserwować jak wejdzie to prawo, czy producenci faktycznie polepszą towar czy większość zdecyduje się zmienić nazwę.

Proszę o odpowiedzi - z góry dziękuję.

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 5 maja 2019 r.

Odpowiedż posła Janusza Zemke:

Odnosząc się do Pana pytań, pragnę poinformować, że dyrektywą dotyczącą stosowania podwójnych norm jakości do produktów sprzedawanych w różnych państwach członkowskich, Parlament Europejski zajmował się podczas ostatniego posiedzenia PE w Strasburgu - w dniu 17 kwietnia.

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 4276

Licznik odwiedzin

14777068
Obecnie stronę przegląda
144 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • Wg CBOS - akceptacja obecności Polski w UE osiągnęła rekordowy od 2004 r. poziom 91 proc.; przeciwnych członkostwu jest obecnie tylko 5 proc. badanych. Pozytywne skutki integracji dla materialnych warunków bytu zauważa 78 proc. z nich, przeciwnego zdania jest 9 proc. *

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Refleksje wokół Okrągłego Stołu

– Ocena porozumienia okrągłostołowego jest różna. Bronią go ci, którzy w tym brali udział. Ale była grupa, która się z tym porozumieniem nie zgadzała. Uważała, że na żadne kompromisy z władzą, czyli w ich mniemaniu z komunistami, nie należy iść.

Była też grupa duża radykałów. Echa tego mamy dzisiaj. Jedni uważają, że ta zmiana ustroju w sposób pokojowy  na szczęście w Polsce bezkrwawa – potwierdziła mądrość ówczesnych elit i społeczeństwa. Dla radykałów u zarania tego ustroju jest zdrada. To spór, który trwa od trzydziestu lat i ja jestem w nim po stronie tych, którzy uważają, że na nasze szczęście te zmiany nastąpiły w sposób pokojowy, że nie powtarzaliśmy tego, co się działo na przykład w Rumunii.

Po doświadczeniach Budapesztu, czy praskiej wiosny, cały czas były obawy, że Rosjanie ruszą, gdyby w Polsce do czegoś doszło. Mówiono, że mogli wejść do Polski, ale przecież oni nie musieli wchodzić. Oni już tu byli. Mieli w Polsce i w NRD ponad 400 tysięcy wojska.

Byliśmy członkiem Układu Warszawskiego. Rosjanie mogli uznać, że skoro u nas zaczyna się rewolucja, dochodzi do zmiany władzy, to Polska się nie wywiąże z obligacji w ramach Układu Warszawskiego. Ale Gorbaczow zapowiadał, niech poszczególne państwa rozwiązują same sobie swoje problemy. Do tego oczywiście był silnie zaabsorbowany tym, co się działo z ZSRR, który zaczął się trząść w posadach. Kontekst międzynarodowy okazał się zbawienny z punktu widzenia Polski.

Janusz Zemke

4 czerwca 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1254

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 1327

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

18 Września 2019
Środa
Imieniny obchodzą: Irena, Ryszarda i Józef
Do końca roku zostało
104 dni.

Ostatnia aktualizacja

0
Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Newsletter - podsumowanie rocznej pracy posła J. Zemke

3.12.2018  Od kilku już lat, pod koniec roku, poseł wysyła do prawie 900 osób z grona ZEMKE TEAMU specjalny Newsletter (już z numerem 37), w którym informuję o mojej działaności poselskiej w mijających 12 miesiącach. Podobnie uczynił w tym roku, a Newsletter wysłany został w połowie listopada. Teraz publikujemy jego treść dla internautów.

"Szanowni Państwo.
Dobiega końca rok 2018. Przede mną jeszcze ostatnie miesiące drugiej kadencji posła do Parlamentu Europejskiego. Na 26 maja 2019 r. wyznaczono kolejne wybory. Mimo tego, przygotowałem dla Państwa, dla moich wyborców nowy kalendarz na cały 2019 rok. Mam nadzieję, że przyjmą Państwo ten upominek z życzliwością i wykorzystają na co dzień.

W związku z tym – jak dotąd, proszę o przesyłanie adresów pocztowych, pod które zechcą Państwo kalendarz otrzymać. (Przypominam, że nie archiwizujemy adresów z poprzednich lat, a te podane teraz będą służyły tylko tej jednorazowej rozsyłce). Adres można przesłać przez formularz kontaktowy strony internetowej www.zemke.pl lub bezpośrednio na e-mail: janusz.zemke@op.pl do 30 listopada br.

***
Wraz z końcem roku, zwracając się do członków grupy moich sympatyków ZEMKE TEAM – informuję o moich najważniejszych działaniach poselskich.

W Parlamencie Europejskim skupiałem się na pracy w komisjach, których jestem członkiem: Transportu i Turystyki (TRAN), Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE), w Komisji Spraw Zagranicznych (AFET), gdzie jestem zastępcą członka oraz grupie politycznej S&D (Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów), do której należą europosłowie SLD.

Podczas obrad plenarnych, dyskusjach w komisjach i interpelacjach poselskich wypowiadałem się m.in. w kwestiach: bezpieczeństwa Europy, uruchomienia Funduszu Solidarności Europejskiej w celu szybkiej wypłaty pomocy ofiarom sierpniowej nawałnicy w Kujawsko-Pomorskiem; wsparłem działalność inwestycyjną wpływającą na ograniczanie zużycia paliwa przez nowoczesne samoloty i poszukiwanie paliw alternatywnych; zabiegałem o poprawę stanu środowiska naturalnego i promowania energii ze źródeł odnawialnych. Poparłem wszystkie inicjatywy i projekty, które zapewniają realne wsparcie dla czystych ekologicznie pojazdów i ograniczania emisji CO2. Uważam, że musimy finansowo wspierać, także ze środków budżetu UE, innowacje technologiczne.

Opowiedziałem się za stosowaniem instrumentów pomocy migrantom na miejscu w ich państwach (Jordania. Liban, państwa Zachodnich Bałkanów). Za wspieraniem tam inwestycji pomocowych przez Europejski Bank Inwestycyjny. Mówiłem o działaniach zapobiegających terroryzmowi. Wiele wniosków sformułowałem odnośnie do warunków europejskiego transportu i ograniczenia liczby ofiar śmiertelnych na drogach. Jedynym skutecznym sposobem przełamania problemów komunikacyjnych jest, moim zdaniem, wprowadzenie efektywnego i zintegrowanego europejskiego obszaru transportu. Uznałem, że szczególnie ważne byłoby rozszerzenie usług kolejowych oraz żeglugi śródlądowej i likwidacja istniejących jeszcze barier technicznych, organizacyjnych i prawnych.
Zwracałem uwagę na nowe problemy w lotnictwie cywilnym, jak np. unikanie kolizji z bezzałogowymi statkami powietrznymi i zwiększenie odporności na ataki cybernetyczne.

Wypowiadałem się na temat funkcjonowania systemu Schengen dla zapewniania coraz większego bezpieczeństwa Europejczyków, poprzez współpracę policji i wymiarów sprawiedliwości oraz skuteczne użytkowanie Systemu Informacyjnego Schengen.
Mówiłem też o szansach Europy na większą autonomię w zakresie bezpieczeństwa i obrony w ramach stałej współpracy strukturalnej PESCO.

Z ramienia frakcji politycznej S&D zostałem posłem-sprawozdawcą, nadzorującym proces legislacyjny trudnego tematu, jakim jest uregulowanie warunków transportu zwierząt na obszarze Unii Europejskiej.

W 2018 roku utrzymywałem liczne kontakty z wyborcami, zarówno podczas spotkań poselskich, jak i zapraszając mieszkańców (głównie Kujaw i Pomorza, ale także delegacje z województw łódzkiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego) w ponad 50-osobowych grupach do Brukseli (22–26 czerwca oraz 1–5 grudnia) i Strasburga (14–18 kwietnia). Do każdej z nich zapraszałem po 2 osoby z grona ZEMKE TEAMU, których adresy losowałem. Wyjechały osoby z Bydgoszczy, Inowrocławia, Włocławka, Kowalewa Pomorskiego, Kcyni, Kamienia Krajeńskiego. Zapraszałem także reprezentantów „Spotkań Pokoleń” z Bydgoszczy, Chojnic, Dobrcza, Łochowa, Sępólna Kraj., Żnina. W Brukseli i Strasburgu przyjąłem ponadto 14 grup przejazdowych, zmierzających do innych miejsc docelowych w Europie, z jednodniowym programem pobytu (nauczyciele, samorządowcy).

Spotkania poselskie (z młodzieżą, samorządowcami, dziennikarzami, słuchaczami uniwersytetów trzeciego wieku i kursów komputerowych, otwarte z mieszkańcami, działaczami lewicy) odbywałem zarówno na terenie powiatów województwa kujawsko-pomorskiego (Aleksandrów Kujawski, Bydgoszcz, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Inowrocław, Janikowo, Kcynia, Koronowo, Lipno, Mała Nieszawka, Mogilno, Mrocza, Nakło, Radziejów, Skępe, Solec Kuj., Strzelno, Szubin, Świecie, Toruń, Turzyn, Wielgie w pow. lipnowskim, Wieniec Zdrój, Włocławek, Żnin), jak i województw: dolnośląskiego (Wrocław), lubuskiego (Łagów), łódzkiego (Łódź), świętokrzyskiego (Ostrowiec Świętokrzyski), warmińsko-mazurskiego (Olsztyn, Ostróda, Iława, Soczewka k. Płocka), lubelskiego (Lublin), podkarpackiego (Rzeszów) oraz w Warszawie.

Szczególnie interesującą formą edukacyjną były tzw. europejskie lekcje dla młodzieży szkolnej (np. w Technikum Kolejowym w Bydgoszczy, gimnazjum w Janikowie i ZSO w Solcu Kuj.), także z wykorzystaniem techniki Skype.

Liczne spotkania miały miejsce w okresie kampanii wyborczej do samorządów, gdzie wspierałem lewicowych kandydatów na radnych lokalnych rad i sejmików województw.

Na stronie internetowej www.zemke.pl od 2009 r. prowadzony jest „Poradnik dla emerytów mundurowych…” (zawierający dziś pół tysiąca publikacji). Jeszcze jako poseł na Sejm RP występowałem przeciwko poprzedniej tzw. ustawie dezubekizacyjnej. Przyjęta w grudniu 2016 r. kolejna represyjna ustawa, łamiąca zasady prawa oraz polskiej konstytucji, wprowadzająca ponownie odpowiedzialność zbiorową, ożywiła moje kontakty z pokrzywdzonymi, piszącymi liczne listy z prośbami o pomoc prawną czy interwencję (zobacz też zakładkę „Internauci piszą”). Szeroko informowałem o możliwościach odwoławczych od krzywdzących decyzji ZER. Odbyłem wiele spotkań w środowiskach emerytów b. służb mundurowych, także jako członek Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej.

Byłem (obok europosłów S&D Bogusława Liberadzkiego i Krystyny Łybackiej) inicjatorem i współorganizatorem publicznego wysłuchania w Parlamencie Europejskim w Brukseli (26 lutego 2018 r.) pt. "Represje wobec emerytowanych funkcjonariuszy policji i żołnierzy w Polsce". Razem z FSSM i SLD, 50-osobową delegacją pokrzywdzonych emerytów z Polski udało się zainteresować problemami związanymi z ustawą szerokie europejskie grono decydentów z komisji PE i kierownictwa KE. Najważniejsze pytania o realizację krzywdzącej ustawy zadałem także premierowi Polski Mateuszowi Morawieckiemu podczas debaty w Parlamencie Europejskim w lipcu 2018 r.

W biurach poselskich w Brukseli i Strasburgu w 2018 roku 10 osób odbyło staże europejskie – byli to studenci uczelni kujawsko-pomorskich, ale także z Ukrainy oraz pracownicy samorządowi, których staże współorganizował Marszałek Województwa i Stowarzyszenie „Europa Kujaw i Pomorza”. W biurach krajowych programy stażowe zrealizowało 12 studentów.

W biurach i punktach informacyjnych z ulokowanymi tam pracowniami komputerowymi kontynuowane były kursy komputerowe dla seniorów „Komputer oknem na świat”, przy czym prowadzono także specjalne edycje np. wspólnie z Polskim Związkiem Niewidomych (Włocławek), organizatorami uniwersytetów trzeciego wieku (Bydgoszcz, Chełmno, Solec Kujawski). W 2018 r. pracownie w Strzelnie, Tucholi, Osieku, Piotrkowie Kuj. służyły kursantom w mniejszych miejscowościach, a absolwentom pierwszych szkoleń pozwalały także doskonalić wiedzę na kursach II stopnia, np. w Bydgoszczy, Chełmży, Grudziądzu, Solcu Kuj., Włocławku, Inowrocławiu. Szczególnie aktywnie działalność kursową prowadziło biuro poselskie w Toruniu. Warto podkreślić, że zajęcia na kursach (co najmniej 16-godzinnych) prowadzili wolontariusze – studenci, asystenci posła, nauczyciele informatyki, których w nagrodę zapraszałem na wyjazdy do Brukseli i Strasburga.

Realizowane były kursy języka angielskiego dla dzieci w ramach programu „Learning English is Fun”, tym razem np. w Bydgoszczy dla podopiecznych Rodzinnego Domu Dziecka, w gimnazjum dla dzieci ze Strzelna czy w bibliotece dla najmłodszych uczniów w gminie Bukowiec.

Sprawowałem patronat nad licznymi konkursami i olimpiadami popularyzującymi wiedzę europejską, np. ogólnopolską i wojewódzką olimpiadą statystyczną w Bydgoszczy, konkursami dla młodzieży szkolnej we Włocławku, Grudziądzu, Toruniu czy Żninie, I Kujawsko-Pomorskim Festiwalem Polskiej Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w Łochowie, VII Regionalnym Przeglądem Piosenki „King of the Stage” w Radziejowie.

Obejmowałem patronatem wiele inicjatyw, jak np. „Wykręć z nami 650 km na 650-lecie Koronowa”, przedsięwzięć kulturalnych i sportowych, m.in.: „Mogileńskie dyktando”, akcję „Segregacja, to się opłaca” w Kcyni, festyny osiedlowe w Bydgoszczy, „Biegi Uliczne - Memoriał Jana Schmeltera” w Chełmnie, biegi charytatywne i maratony tematyczne, imprezy piłkarskie, pływackie, itp. Ponadto – konkursy i akcje charytatywne z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – w Anielinach, Sadkach, Solcu Kujawskim czy Łochowie, projekt „Bydgoszcz–Niemenczyn (Litwa). Z miłości do polskości” oraz olimpiadę przedszkolaków w Sępólnie Krajeńskim, Paradę Schumana we Włocławku. Niejednokrotnie laureaci konkursów, nad którymi sprawowałem patronat otrzymywali w nagrodę zaproszenie do Brukseli.

Jak co roku, dla 200 samorządowców z woj. kujawsko–pomorskiego zorganizowałem w Bydgoszczy seminarium pn. „Perspektywy Unii Europejskiej” (16–17 czerwca), sam uczestniczyłem jako prelegent w konferencji „Polska w Europie, Europa w Polsce” 19 maja w Warszawie, debacie europosłów w Bydgoszczy „Dokąd zmierza Europa” 8 czerwca oraz seminarium europejskim w Łagowie 20 lipca.
Licznie występowałem w mediach telewizyjnych, radiowych i na łamach gazet, gdzie wypowiadałem się na tematy związane z bezpieczeństwem Polski i Europy, organizacją i zarządzaniem w armii oraz komentowałem bieżące wydarzenia polityczne.

Tak, w największym skrócie wyglądała moja aktywność poselska w mijającym roku. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej www.zemke.pl (na której odnotowano w listopadzie 12 milionów odwiedzin) oraz na profilu Facebooka, na które zapraszam.
Życząc Państwu zdrowia i spokoju, mimo czekających nas gorących wyborczych wydarzeń – w Nowym 2019 Roku, serdecznie pozdrawiam

Janusz Zemke

***