Wydruk pochodzi ze strony: http://zemke.pl/internauci_pisza/_news/5/0/4449/starsi_emeryci_jeszcze_zy.html

Starsi emeryci jeszcze żyją...

Panie Europośle.
Dlaczego mój ojciec, 86-letni emeryt milicyjny, został pozbawiony emerytury, a cały czas pracował w Milicji Obywatelskiej? Wstąpił do MO 29 listopada 1954 r. i jako milicjant pracował do 15 czerwca 1981 r. w Komendzie Powiatowej MO w Białogardzie, skąd przeszedł na emeryturę.
IPN stwierdza, że od 29 listopada 1954 r. do 14 grudnia 1954 r. /16 dni/ pracował dla państwa totalitarnego. Fakt, że do 14 grudnia 1954 r. było to Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, ale Milicja Obywatelska podlegała pod Komendę Główną MO w Warszawie.
Były minister spraw wewnętrznych Błaszczak i inni, powtarzali, że żaden milicjant nie będzie miał obniżonej emerytury, i co? Oto przykład.
Zgadza się, że ojciec nie podlega pod Art. 8a ustawy, no to gdzie mają się odwołać milicjanci, którzy rozpoczęli służbę przed 14 grudnia 1954 r., przecież jeszcze ci starzy, schorowani ludzie żyją i jest ich całkiem sporo.
Zobaczymy, ojciec odwołał się od decyzji ZER do sądu.
Mój ojciec, por. rez. Wojska Polskiego Henryk Rutkowski, obecnie jest prezesem Związku Kombatantów RP w Białogardzie.

A oto fragment decyzji MSWiA z 9 stycznia 2018 r.:

"Pan Henryk Rutkowski pełnił służbę na rzecz totalitarnego państwa przez okres 16 dni (całkowity okres służby ww. wynosi 28 lat, 5 miesiecy i 29 dni). Z dokumentacji wynika również, że strona przedmiotowego postępowania została zwolniona ze służby w Komendzie Powiatowej MO w dniu 15 czerwca 1981 r.

W zaistniałej sytuacji z uwagi na to, że wnioskodawca nie pełnił służby po dniu 12 września 1989 r., stwierdzić należy, że nie spełnia on wymogów przewidzianych cytowanym powyżej Art. 8a ustawy zaopatrzeniowej, bowiem organ nie ma możliwości zbadania rzetelności wykonywania zadań i obowiązków po tej dacie, w szczególności z narażeniem życia i zdrowia. Powyższe, w ocenie organu, wyklucza mozliwość zastosowania w stosunku do strony wyłączenia stosowania Art. 15c, Art. 22a i Art. 24a ustawy zaopatrzeniowej. Mając powyższe na uwadze, należy uznać, że brak jest podstaw do dokonania rozstrzygnięcia zgodnego z wnioskiem strony."

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 5 lutego 2018 r.

***